TZN Xenna – polski zespół punkrockowy.
Powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa "Zygzaka" Chojnackiego, gitarzysty Marka "Markusa" Kucharskiego, perkusisty Tomasza "Gogo Szulca" Kożuchowskiego i basisty Piotra "Czombego" Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek "Sydney" Zientała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Początkowo zespół używał nazwy Kamash And The Ekers. Próby odbywały się w Domu Kultury "Skarpa", w którym 9 września 1981 muzycy zagrali swój pierwszy koncert. Jeszcze w tym samym miesiącu TZN Xenna wzięła udział w II Festiwalu Nowej Fali w Toruniu, nie odnosząc tam jednak większego sukcesu. Wiosną 1982 zespół zagrał trasę "Rock Galicja" wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie. W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu "Open Rock" w krakowskiej "Rotundzie" występując m.in. u boku grup: Turbo i Stalowy Bagaż, który umożliwił mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem "festiwalu milicyjnego" (nigdy tam nie wystąpili). W tym czasie grupa pojawiła się w reportażu Telewizji Polskiej dotyczącym subkultur ("Sposób na życie" Ewy Skurczyńskiej), a także w programie o polskich punkach zrealizowanym przez zachodnioniemiecką stację ARD. Jesienią miejsce "Markusa", który został wcielony do LWP zajął Andrzej "Falkonetti" Kuszpyt, z którym TZN Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej. W 1983 "Zygzak" został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął "Falkonetti". Niewiele później muzycy przerwali działalność. "Gogo Szulc" odszedł do zespołu Tilt, natomiast "Sydney" w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas ex–Madame) w jego zespole The Didet Bidet (zmarł w 1996 – Gawliński dedykował mu później swój utwór "Sid i Nancy").
W 1984 roku TZN Xenna została reaktywowana przez: "Zygzaka", "Markusa", "Falkonetti'ego" (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza "Dynię" Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie "Stodoła" grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade. W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu "Róbrege", oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory: "Dzieci z brudnej ulicy", Ciemny pokój", "Gazety mówią" i "Nasz świat". Dwa pierwsze zostały wydane na singlu "Dzieci z brudnej ulicy", natomiast dwa kolejne pojawiły się nieco później na składance Jak punk to punk. W 1986 do zespołu doszedł Robert "Mionek" Micorek – drugi gitarzysta. W pięcioosobowym składzie TZN Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność. "Zygzak" później kontynuował granie w zespołach Lumpers i The Klaszcz. Wystąpił gościnnie na płytach: Zdrada (1996) zespołu Farben Lehre (śpiewając w utworze "Gazety mówią"), oraz na koncertowym albumie Armii Koncert na XX-lecie (wykonując utwór "To moja zemsta"). Dynowski w latach 2000–2003 był perkusistą grupy Deuter.
2 lipca 2011 TZN Xenna w składzie: "Zygzak", "Dynia", "Tele Kesur" (gitara) oraz "Klaus" (gitara basowa) zagrał ponad godzinny koncert w ramach II edycji festiwalu Rock na Bagnie w Strękowej Górze. Jesienią 2011 TZN Xenna zagrała 2 koncerty w Suwałkach i Warszawie a w lutym 2012 po raz pierwszy zagrała w Poznaniu. 17 listopada zespół wydał swój pierwszy studyjny album pt. Dziewczyny w pogo z którego pochodzą również nagrania z singli: "1981-2011" i "Ścierwo".
Od 2010 roku zespół działał w składzie :Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu "Rock na Bagnie 2011" został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80. utworów zespół zagrał swój nowy utwór "Niegrzeczny pomysł". Ostatecznie jako "Kałasznikow" stał się zwiastunem nowego rozdziału w historii Tzn Xenna. Koncert 26.11.2011 w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie prze młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę. 17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert w Punkt Radio Luksembourgh obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła śpiewając razem z zespołem. "Kałasznikow" i "Wolacy" zostali dobrze przyjęci a na bis wystąpił GoGo Szulc(pierwszy perkusista TZn Xenna) grając "Gumę" i "Religię".
Rok 2011 zakończył sie wydaniem drugiej po "Dzieciach z brudnej ulicy", 7"EP "Tzn Xenna 1981-2011".Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem.
Zmrożony Poznań jeszcze nie wiedział że na koncercie 04.02.2011 odbędzie sie premiera pierwszego po wielu latach winyla. Podczas koncertu zanotowano bardzo wysoką temperaturę. Publiczność i zespół rozgrzali się na wzajem. Obustronna wymiana energii zaowocowała trzy-krotnym bisem. W tym samym miesiącu Tzn Xenna odwiedziła Kraków(24.02.2012) i Wrocław(25.02.2012. Krakowski "Kwadrat" wypełniły plemienne rytmy muzyki latających żab i uśpiony Kraków przypomniał sobie o Tzn Xenna. Wrocław, Gliwice(02.03.2012), Białystok(30.03.2012), Ostróda(05.05.2012) to kolejne zapraszające nas miasta.
W kwietniu 2012 roku zespół wszedł do studia i zarejestrował materiał na trzecią 7"EP "Ścierwo". Tym razem premiera odbył się na zacnym D.I.Y. Hardcore Punk Fest. W piątek trzynastego lipca dwa tysiące dwunastego roku zagraliśmy koncert w gdyńskim klubie"Ucho". Wydawcą obu winyli jest REFUSE RECORDS i TZN ANNEX.
21.07.2012 roku po raz pierwszy w swojej historii Tzn Xenna zagrała na Jarocin Rock Festiwal. Lato 2012 roku zespół zakończył koncertem w Świnoujściu(31.08.2012). W dniu 01.09.2012 w Berlinie zespół zagrał pierwszy, zagraniczny koncert w historii. Koncert można zaliczyć do sukcesów. Ponad 200 osób przybyłych na to wydarzenie bawiło się w pogo.
To nie był koniec zagranicznych występów zespołu. Dziewiątego listopada 2013 roku zespół wystąpił w Bristol County Sports Club. Nieduża sala bristolskiego pubu wypełniła się około 100 osobową grupą rodaków (znającą) zespół z lat 80-tych oraz tymi którzy chcieli nas poznać. Koncert udał się na tyle że część jego uczestników wybrała się do Londynu, w którym TZN Xenna zagrała 10.11.2012 roku. Ponad 200 osób czynnie uczestniczyło w koncercie. Wspólne śpiewy i pogo rozgrzało wychłodzoną jesienną aurą załogę. Przybyli na koncert Anglicy wyrazili uznanie dla zespołu. Cenna to była nagroda bo Londyn jako stolica punk rocka niejedno już widział.
18.11.2012 ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. "Dziewczyny w pogo" składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytą wydaną w 31 lat od powstania zespołu. Wydawcą CD jest Fonografika.
Rok 2012 zakończył się koncertem w warszawskim klubie Punkt & Radio Luxembourg. Początek roku 2013 przyniósł niemiłą niespodziankę. Od zespołu odszedł basista Klaus. Na jego miejsce wszedł dotychczasowy techniczny Krzysiek Pankiewicz. Swój chrzest bojowy przeszedł 05.01.2013 podczas koncertu w poznańskim klubie "U Bazyla". Miał tylko 48 godzin na opanowanie materiału koncertowego. Trzykrotny bis zespołu wystarczy za wszystkie recenzje.
|