Piątek, 11.15.2024, 5:48 AM
Witaj Gość | RSS Główna | Rejestracja | Wejdź
Moja witryna
Menu witryny

Kategorie sekcji
historia [56]
classic rock [195]
hard rock [74]
punk rock [84]
NWOBHM [12]
black metal [164]
death metal [64]
thrash metal [38]
gothic metal [14]
metal symfoiczny [5]
new metal [47]
groove metal [3]
doom metal [14]
progresja [15]
mroczne koncerty i festiwale [2]
recenzje [63]
power metal [17]
grunge [9]
Moja książka- black metal [3]

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Główna » 2014 » Lipiec » 7 » Aya RL
11:17 AM
Aya RL

Aya RL (początkowo - Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.

Początków grupy Aya RL szukać trzeba na festiwalu w Jarocinie w 1983 r. Wtedy to doszło do spotkania występującego tam solowo, a przebywającego od 1982 r. w Polsce Rosjanina Igora Czerniawskiego, z dwoma muzykami - laureatami owej edycji festiwalu - grupy "Hak", tj. Pawłem Kukizem i Jarkiem Lachem. W następnym roku - już jako trio AYA RL (wcześniej przez chwilę z zespołem współpracował także klawiszowiec Robert Milewski) - grupa odnosi sukces w Jarocinie, gdzie Paweł Kukiz dodatkowo wystąpił jako wokalista grupy Piersi. Wkrótce po tym festiwalu utwór "Skóra" (ku zaskoczeniu samych autorów) staje się jednym z największych hitów, który na długo opanowuje listy przebojów. Sukces tego utworu przynosi jednak mylne wyobrażenie o zespole, którego twórczość nie miała być produkowaniem młodzieżowych "hymnów".

W 1985 roku ukazuje się pierwsza płyta grupy (zatytułowana po prostu "Aya RL"), która staje się autentycznym wydarzeniem. Nie ma na niej (z premedytacją) "Skóry", jest za to muzyka wysublimowana, przesycona intelektualnym smaczkiem (choć na szczęście, dzięki tekstom Kukiza nie przeintelektualizowana). I mimo braku de facto przebojowości płyty, kilka utworów staje się autentycznymi "hitami" (choćby "Ściana" czy "Ulica miasta"). Zachwytom tak krytyki jak i publiczności (także podczas prezentacji na żywo, np. na festiwalu w Jarocinie'85) praktycznie nie ma końca.

Wkrótce po nagraniu pierwszej płyty do Stanów Zjednoczonych wyjeżdża Jarek Lach. Igor z Pawłem zaczynają pracę nad następnym materiałem, jednak w związku z brakiem przekonania odnośnie stworzonych rzeczy obaj postanawiają poczekać z kontynuacją prac. Wtedy też Czerniawski wpada na pomysł, żeby zorganizować pod nazwą AYA, mającej być symbolem sztuki otwartej, większa grupę ludzi i rozpocząć wspólną pracę. Mieli w tym uczestniczyć m.in. Paweł Kukiz, Robert Gawliński, Beata Pater. Plan upada okazując się utopią. Jedyną pozostałością jest realizacja kilku nagrań z Beatą Pater, z których jedno - "Ażeby", wydane pod szyldem Brygady Miłości (B. Pater, I. Czerniawski, Cezary Włodarczyk i Adam Romanowski) ukazuje się na składance Tonpressu Cisza jest... nic się nie dzieje.

Igor Czerniawski pracuje w tym czasie także jako producent nagrań. Realizuje m.in. Kosmetyki Mrs. Pinki (których w pewnym momencie staje się członkiem), Miliona Bułgarów, Ziyo, R.A.P., Kineo RA, zgrywał płytę Aurory.

Od września 1987 roku, już z Adamem Romanowskim jako gitarzystą (z którym Czerniawski znał się jeszcze ze wspólnych studiów na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie i grania w grupie Tanie Wino), grupa wznawia prace nad nową płytą. Ich efektem jest druga płyta, prezentująca muzykę bradziej zróżnicowaną, czasami wręcz drapieżną i agresywną. Jednak chłodne jej przyjęcie powoduje, że na następny album Ayi znowu trzeba czekać ponad 5 lat. W międzyczasie współpracę z zespołem kończy Paweł Kukiz, natomiast Adam Romanowski koncentruje się na pracy dziennikarza. Jego miejsce ponownie zajmuje Jarek Lach, jednocześnie następuje rezygnacja z wypełnienia zwolnionego przez Kukiza miejsca wokalisty. Od tej pory Ayę RL stanowią dwie osoby: I. Czerniawski i J. Lach.

Nomadeus, trzecia płyta Ayi RL (wydana w 1994 r.) stanowi polską wersję world music - muzyki elektronicznej, zabarwionej odniesieniami do etnicznych brzmień światowej muzyki (nurt największą popularność zyskał po komercyjnym sukcesie grupy Deep Forest). Z pierwszymi dwiema płytami grupy "Nomadeus" nie ma wiele wspólnego. Śpiew jak i teksty Kukiza zastąpione zostają etnicznymi wokalizami, muzyka jest mocno zrytmizowana i na pewno bardziej przystępna od wcześniejszych dokonań.

W listopadzie 1996 r. ukazuje się czwarty album Ayi - Calma. Płyta jest de facto kontynuacją "Nomadeusa" - ciągle oparta jest na elektronicznej wersji muzyki etnicznej. Pewną ciekawostką jest udział na płycie Pawła Kukiza - jego głos ze starych nagrań wykorzystano w remiksach starych utworów - "Ameryki" (dawne "Za chlebem"), "Jazz" oraz "Wy to ja". Kukiz uczestniczył także w kręceniu promocyjnego teledysku do utworu "Ameryka".

Rok 1998 przynosi ostatni jak dotąd przejaw działalności Ayi - płytę Change in Form. Igor Czerniawski zrezygnował już z odniesień do world music, muzyka jest mniej przystępna, bardziej zbliżona ku elektronicznej awangardzie.
http://www.youtube.com/watch?v=sMmyvFsbSTg&list=PL5806E0149245A2E7

Kategoria: punk rock | Wyświetleń: 477 | Dodał: Bies | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania

Wyszukiwanie

Kalendarz
«  Lipiec 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Archiwum wpisów

Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek

  • Copyright MyCorp © 2024Darmowy kreator stron www - uCoz