Statystyki |
Ogółem online: 1 Gości: 1 Użytkowników: 0 |
|
Główna » 2014 » Lipiec » 01
Roxy Music – brytyjski zespół rockowy założony w 1971 roku przez wokalistę Bryana Ferry'ego i klawiszowca Briana Eno. Muzyka grupy początkowo bliska była brzmieniu zespołów progrockowych, jednakże wraz z upływem lat zmieniała się, by stać się wzorem dla wykonawców z nurtu new romantic (m.in. Duran Duran). Dziś zalicza się ją także do proto punka.
|
Razorlight, to angielsko-szwedzka grupa muzyczna wykonująca indie rock. Powstała w 2002 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty i autora piosenek Johnny'ego Borrella.
Debiutancki album Razorlight Up All Night[https://www.youtube.com/watch?v=m30xFMhi5tI&list=PL12AC3E8A4FC7AE70] został wydany 28 czerwca 2004 roku i osiągnął trzecie miejsce brytyjskiej listy najlepszych albumów już 4 lipca. Album został przyjęty dobrze przez krytyków, otrzymując pozytywne recenzje najważniejszych magazynów muzycznych (NME, Q, Billboard (magazyn), nie uniknął jednak oskarżeń o brak wyobraźni i oryginalności oraz zapożyczanie pomysłów od najbardziej wpływowych zespołów rockowej sceny muzycznej, przede wszystkim The Strokes.
Opinie na temat Razorlight są podzielone. NME napisał, że album "tryska pasją, energią i, przede wszystkim,
...
Czytaj więcej »
|
Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.
Zespół Radiohead został założony w 1986 roku w Abingdon w hrabstwie Oxfordshire w Anglii przez Thoma Yorke'a, Eda O’Briena, Phila Selway'a oraz Colina i Jonny'ego Greenwoodów. Wszyscy znali się ze szkoły Abingdon School, do której uczęszczali. Pierwsza nazwa zespołu brzmiała On A Friday - członkowie wybrali taką nazwę, ponieważ jedynie w piątki mieli czas na spotkanie i grę razem. Swój pierwszy występ dali pod koniec 1986 roku w klubie Jericho Tavern w Oxfordzie. Jonny Greenwood, który początkowo w zespole grał na keyboardzie, został głównym gitarzystą.
W roku 1987 Yorke, O'Brien, Selway, i Colin Greenwood opuścili Abingdon i wyjechali na studia, dalej jednak spotykając się w wakacje i weekendy. W czasie studiów wydali trzy dema - Wormwood Demo (1988), Dungeon Demo (1990) i Shind
...
Czytaj więcej »
|
Procol Harum – brytyjska grupa rockowa grająca progresywny rock.
Została założona we wczesnych latach sześćdziesiątych przez Gary'ego Brookera i Keitha Reida jako zespół grający rhythm and blues, pozostając pod wyraźnym wpływem amerykańskiego zespołu The Band. Początkowo grali w lokalnych klubach repertuar taneczny. Przełomem było wydanie w 1967 pierwszego singla, który zawierał utwór A Whiter Shade of Pale (co na polski przetłumaczono nieściśle jako "Bielszy odcień bieli"), zainspirowany muzycznie "Arią na strunę G" Jana Sebastiana Bacha. Ten i dalsze utwory były dziełem pary autorskiej spółki Brooker – Reid. Do najbardziej znanych należą: "Conquistador", "Shine on Brightly", "A Salty Dog", "Whisky Train", "Whaling Stories", "Simple Sister", "Grand Hotel", "Pandora's Box".
Bogate brzmienie grupy oparte było na rozbudowanej sekcji i
...
Czytaj więcej »
|
Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/the_beatles/2014-07-01-63]. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. McCartney także jest kompozytorem muzyki filmowej, poważnej oraz elektronicznej. Katalog jego piosenek jest bardzo obszerny. Znany jest także z częstych udziałów w projektach charytatywnych. Jest wpisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako muzyk i kompozytor, któ
...
Czytaj więcej »
|
Paramore – amerykański zespół rockowy z Franklin, Tennessee, w którego skład wchodzą: Hayley Williams, Jeremy Davis i Taylor York. Pierwsze kompozycje, które stworzyli w studio, trafiły na ich pierwszą płytę All We Know Is Falling, wydaną w 2005 roku. Zespół ma na koncie występy na Warped Tour, niezależnej trasie koncertowej m.in. z Cute Is What We Aim For i wysokie miejsca na liście Billboardu. W 2007 i 2009 roku zespół był nominowany do nagrody Grammy.
Drugi studyjny album zespoły, Riot! został wydany w 2007 roku i pokrył się platyną w USA i Irlandii oraz uzyskał status złotej płyty w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.
W sierpniu 2007 roku zespół był ogłoszony artystą tygodnia w MTV. W roku 2008 był także nominowany do nagrody MTV VMA i MTV EMA. W roku 2008 dwie piosenki Paramore znalazły się na ścieżce dźwiękowej filmu Zmierzch. 29 września 2009 roku wyszedł trzeci album zespołu zatytułowany 'Brand
...
Czytaj więcej »
|
New Order – brytyjski zespół muzyczny założony w Manchesterze w 1980 roku przez członków Joy Division tuż po samobójczej śmierci wokalisty Iana Curtisa. Początkowo wykonywał muzykę zbliżoną do dokonań zespołu Curtisa, później wypracował oryginalne brzmienie będące połączeniem elementów muzyki gitarowej i elektronicznej. Zespół rozpadł się w 2007 roku, po odejściu jednego z jego założycieli Petera Hooka.
Samobójcza śmierć lidera Joy Division Iana Curtisa 18 maja 1980 roku oznaczała rozpad tej niezwykle ważnej w historii rocka formacji. Stało się jasne, że kontynuowanie działalności pod szyldem Joy Division byłoby decyzją nietrafioną, ze względu na fundamentalny wpływ I. Curtisa na twórczość grupy. Kiedy w 1980 roku pozostali członkowie zespołu – Bernard Sumner, Peter Hook i Stephen Morris postanowili kontynuować działalność, natknęli się w gazecie na notkę o kambodżańskiej grupie partyzanckiej, która nosiła nazwę Ludowy Nowy Porządek Kampuczy (The
...
Czytaj więcej »
|
Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
Autor poetyckich, filozofujących tekstów piosenek, cechujących się jednakże prostotą stylu. Od lat 60. aż do dziś wyraża w nich ideały cechujące kontrkulturę hippisowską. W swym muzycznym stylu przechodzi ze skrajności w skrajność – od miękkiego, niekiedy łzawego, akustycznego folk rocka, do agresywnego hard rocka, zawsze jednak dotykając w swej muzyce istotnych kwestii ludzkiej egzystencji. W swoim folkowym dorobku skłaniał się nieraz w stronę rocka psychodelicznego, a nawet grunge'u i heavy metalu. Często wzbogacał swoje utwory o długie, spektakularne solówki gitarowe. Głos Neila Younga, nienaturalnie wysoko ustawiony, a zarazem nieco szorstki, jest jednym z najłatwiej rozpozn
...
Czytaj więcej »
|
Martin "Marty" Adam Friedman (ur. 8 grudnia 1962 w Waszyngtonie) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny, pisarz, publicysta i osobowość telewizyjna, wirtuoz gitary. Marty Friedman znany jest przede wszystkim z występów w thrashmetalowej formacji Megadeth[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/megadeth/2014-07-04-280], w której był gitarzystą w latach 1990-1999. Wraz z grupą uzyskał siedmiokrotnie nominację do nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. W 2004 roku muzyk wraz z liderem Megadeth - Dave'em Mustaine'em został sklasyfikowany na 19. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.
Friedman umiarkowaną popularność zyskał już w latach 80. XX w. w Japonii za sprawą występów w speed metalowym zespole Cacophony, który współtworzył wraz z Jasonem B
...
Czytaj więcej »
|
Manic Street Preachers – walijski zespół rockowy założony w Blackwood w 1986 roku. Początkowo funkcjonował jako kwartet, lecz od 1995 roku po zaginięciu Richey Edwardsa występuje jako trio. Obecnie grupę tworzą James Dean Bradfield, Nicky Wire oraz Sean Moore. Z zespołem współpracuje także Wayne Murray.
Grupa znana jest ze swoich socjalistycznych poglądów. W 2001 roku Manic Street Preachers jako jeden z pierwszych zespołów rockowych koncertowała na Kubie. Muzycy dali koncert dla 5 tysięcy osób w Teatrze Karola Marksa w Hawanie oraz spotkali się z Fidelem Castro.
W 1986 roku James Dean Bradfield, Sean Moore, Miles Woodward oraz Nicky Wire założyli zespół pod nazwą Betty Blue. W dwa lata później grupę opuścił Woodward, a jego miejsce zajął Richey James Edwards. Już jako Manic Street Preachers grupa wydała w 1989 roku swój pierwszy singiel "Suicide Alley"[https://www.youtube.com/watch
...
Czytaj więcej »
|
Lynyrd Skynyrd – amerykański zespół southern-rockowy, którego początki sięgają 1964. Utworzony w 1965 w Jacksonville na Florydzie. Początkowo znany jako The Wild Thing, The Noble Five i One Per Cent. W 1972 przyjął nazwę Lynyrd Skynyrd (zniekształcając imię i nazwisko znienawidzonego nauczyciela - Leonarda Skinnera). Największe sukcesy grupa odnosiła w latach 70. pod przewodnictwem wokalisty i twórcy tekstów Ronniego van Zanta. 20 października 1977 w katastrofie lotniczej zginęli Ronnie van Zant, gitarzysta Steve Gaines i wokalistka Cassie Gaines, a pozostali członkowie zespołu odnieśli poważne obrażenia. Grupa została reaktywowana w innym składzie w 1987.
W 2006 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
|
Kaiser Chiefs – angielski zespół indierockowy założony w 1996 roku w Leeds, pierwotnie jako Parva.
Do roku 2003 członkowie późniejszego Kaiser Chiefs grali w garażowym zespole Parva (wcześniej znanym także jako Runston Parva). Momentem przełomowym było porzucenie ich przez wydawcę – muzycy postanowili powrócić do swoich indierockowych korzeni. To działanie zadecydowało o późniejszych sukcesach odniesionych na brytyjskiej, i nie tylko, scenie muzyki niezależnej.
Obecna nazwa formacji wzięła się od zespołu piłkarskiego z Republiki Południowej Afryki – Kaizer Chiefs Football Club. W tej ekipie grał dawny kapitan Leeds United – Lucas Radebe (muzycy są zagorzałymi fanami ekipy z Leeds).
18 lutego 2005 roku Kaiser Chiefs zagrali na otwarciu gali dziennika muzycznego NME i tym samym zapewnili sobie the Philip Hall Radar Award. Za oficjalny debiut grupy można uznać singel Oh My God wydany w wytwórni D
...
Czytaj więcej »
|
Jacek Skubikowski (ur. 25 września 1954 w Warszawie, zm. 13 czerwca 2007 tamże) – polski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, prezenter telewizyjny i sceniczny, z wykształcenia prawnik.
Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz inżynierii dźwięku i produkcji nagrań Media Music Services w Londynie. W połowie stycznia 2007 obronił na Uniwersytecie Warszawskim doktorat z prawa.
Początkowo współpracował z zespołami jazzowymi. Grał na banjo w pierwszym założonym przez siebie zespole Rattlesnake Jug Band wykonującym jazz tradycyjny. Był nagradzany na festiwalu Złota Tarka. Współpracował z grupami country, a także z Wolną Grupą Bukowina. Od 1983 r. występował jako solista zdopingowany sukcesami artystów, dla których tworzył muzykę oraz teksty. W tymże roku jego piosenka "Jedyny hotel w mieście" zdobyła III nagrodę w koncercie "Premiery" na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Największe przeboje stwo
...
Czytaj więcej »
|
Jan Józef Borysewicz, znany również jako Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor rockowy, także autor tekstów piosenek; lider zespołu Lady Pank[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/lady_pank/2014-07-01-72]. Muzyczny samouk. Autor solowego projektu Jan Bo. Ojciec modelki Joanny Borysewicz.
Początkowo chciał być perkusistą, gdyż jego ojciec – Michał Borysewicz grał na bębnach w zespole jazzowym. W wieku czternastu lat uczestniczył w perkusyjnych Warsztatach Muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański. Naukę gry na gitarze Jan Borysewicz rozpoczął pod okiem instruktora Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie we Wrocławiu. Tam zwrócił na niego uwagę Jacek Baran, wówczas wokalista zespołu Nurt[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/nurt/2015-01-10-936
...
Czytaj więcej »
|
John Porter (ur. 15 sierpnia 1950 w Lichfield) – walijski muzyk, kompozytor i tekściarz, członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Studiował politologię na University of Sussex, grywał zarazem na gitarze, występował w klubach muzycznych, pubach.
Po hippisowskiej rewolcie, wyjechał za granicę jak wielu mu współczesnych, młodych Brytyjczyków. Mieszkał i pracował w Berlinie Zachodnim oraz Australii (gdzie osiadł jego brat). Od 1976 mieszka w Polsce, gdzie związał się z Aleksandrą, swoją pierwszą żoną i tu zaczął tworzyć, komponować robiąc karierę jako wykonawca.
W 1977 poprzez jazzmana Tomasza Piesiewicza poznał Korę i Marka Jackowskiego. Stworzyli trio o nazwie "Maanam-Elektryczny Prysznic", późniejszy Maanam. Razem współpracowali przez około 2 lata, Porter grał tam głównie na gitarze akustycznej i wraz z Markiem Jackowskim towarzyszył wokalnie Korze. Gdy Kora z Markiem nie pojawili się na umówionym koncercie we Wrocławiu w ma
...
Czytaj więcej »
|
Janusz Panasewicz właśc. Jan Panasewicz (ur. 18 stycznia 1956 w Lipsku w województwie podlaskim) – polski wokalista rockowy, członek zespołu Lady Pank[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/lady_pank/2014-07-01-72], autor tekstów.
Ukończył szkołę podstawową w Olecku, a w 1975 zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie był również uczniem średniej szkoły muzycznej. Jeszcze w trakcie nauki w liceum w 1973 roku zajął VI miejsce na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Po maturze Janusz podjął pracę w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" w Olecku. Następnie, podczas odbywania służby wojskowej, śpiewał w zespole wojskowym Desant, po okresie protestów i odmowy śpiewania na festiwalu został karnie przeniesiony do jednostki wojskowej czołgowej. Podczas trwania służby, dzięki Andrzejowi Mogielnickiemu (z którego żoną śpiewał w zespol
...
Czytaj więcej »
|
Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order.
W 1976 roku, w okresie największego nasilenia działalności ruchu punk, dwóch kolegów ze szkolnej ławy – Bernard Sumner (używający w tym okresie także nazwiska Bernard Dicken Albrecht) oraz Peter Hook – udało się na koncert Sex Pistols, który odbywał się w ich rodzinnym mieście – Manchesterze. Jak się później okazało – koncert ten zmienił oblicze muzyki lat 80., bowiem Sumner i Hook spotkali na tym występie urzędnika i początkującego poetę – Iana Curtisa. Postanowili założyć własny zespół, w którym mogliby tworzyć muzykę utrzymaną w punkowej stylistyce. Mimo iż żade
...
Czytaj więcej »
|
Joan Elizabeth Osborne (ur. 8 lipca 1962) – amerykańska piosenkarka, znana przede wszystkim z albumu "Relish"[https://www.youtube.com/watch?v=ZG4FeT7XVoE] (1995) i znajdującej się na niej piosenki "One of Us"[https://www.youtube.com/watch?v=B4CRkpBGQzU].
Na scenie muzycznej udzielała się już od 1989 roku, ale została zauważona dopiero na festiwalu muzycznym Lilith Fair, założonym w 1996 roku przez Sarah McLachlan, specjalnie z myślą o promowaniu muzyki wykonywanej przez kobiety. Piosenkarka współpracowała z różnymi, amerykańskimi grupami muzycznymi, m.in. Grateful Dead, Dixie Chicks, The Dead, Phil Lesh and Friends. Artystka koncertuje do dziś.
"One of Us" jest jednym z nielicznych utworów z oeuvre artystki, utrzymanych w popowych klimatach. Piosenkarka preferowała styl rockowy, balansujący między cou
...
Czytaj więcej »
|
Joan Jett (właśc. Joan Marie Larkin, urodzona 22 września 1958 w Wynnewood w stanie Pensylwania) – amerykańska rock'n'rollowa i punk rockowa gitarzystka, wokalistka oraz aktorka. Najbardziej znana z hitów "I Love Rock 'n' Roll"[https://www.youtube.com/watch?v=M3T_xeoGES8] oraz "Bad reputation"[https://www.youtube.com/watch?v=5RAQXg0IdfI]. W plebiscycie pisma "The New York Times" na najlepszą rockową piosenkarkę, czytelnicy mogli wybierać spośród wielu kandydatek, w tym Joan Jett, która zwyciężyła i została okrzyknięta królową rocka i rock and rolla. Gra na gitarze i śpiewa w zespole The Blackhearts. Przed rozpoczęciem pracy z Blackhearts była gitarzystką (oraz 'chórkiem') w rockowym zespole The Runaways sławnym w latach 70.
W 2003 została sklasyfikowana na 87. miejscu
...
Czytaj więcej »
|
Jane's Addiction – amerykański zespół rockowy założony w 1985 roku.
Jane's Addiction powstało po spotkaniu muzyków Psi Com i Flower Quartet. W tej pierwszej udzielał się Perry Farrell a w drugiej Eric Avery. Farrell potrzebował basisty by utrzymać Psi Com przy życiu a Avery był bez zespołu, gdyż Flower Quartet się rozpadło. Wszystko to działo się w roku 1985.
Eric Avery dołączył do Psi Com, ale grupa i tak się rozpadła, nie zdążywszy nawet zagrać z nim koncertu. Niemniej on i Perry postanowili działać dalej. Kilka razy wystąpili razem jako Illuminotics. Mieli tylko bas i wokal więc ich działalność polegała tylko na jamach. Wkrótce nazwa zespołu zmieniła się na Jane's Addiction – od Jane Bainter, która mieszkała razem z chłopakami nie raz ich utrzymując (była wielką fanką ich twórczości). Wbrew legendzie – prawdopodobnie nie była prostytutką.
Poszukując innych muzyków, muzycy wypróbowali gitarzystę Chrisa Brinkman
...
Czytaj więcej »
|
James Blunt, właściwie James Hillier Blount (ur. 22 lutego 1974 roku w Tidworth w hrabstwie Wiltshire) – brytyjski piosenkarz. Były oficer armii brytyjskiej. Stacjonował w Kosowie w 1999 roku w oddziałach Life Guards. Wojenne doświadczenia często przewijają się w jego utworach. Piosenkarz wspomaga charytatywnie wiele organizacji związanych z ochroną środowiska.
Blunt zadebiutował albumem Back to Bedlam. Krążek rozszedł się w Europie w 5 milionach kopii. Pierwszy singel "You're Beautiful"[https://www.youtube.com/watch?v=nX1VeFBo9AQ] bardzo szybko stał się hitem, zajmując pierwsze miejsca na listach przebojów Europy, USA i Australii.
Muzyka Blunta jest mieszanką rocka, soft rocka, folk rocka z elementami soulu, przypominającą początkową muzykę Eltona Johna. Blunt gra na instrumentach takich jak: pianino, gitara, marimba, melotron i organy. Do jego su
...
Czytaj więcej »
|
Héroes del Silencio, hiszpańska grupa rockowa założona w 1984 w Saragossie.
Jako nastolatek Juan Valdivia założył z kolegami grupę Zumo de Vidrio, w której grał na gitarze. Po kilku rotacjach w składzie pojawił się Enrique Bunbury, który zastąpił usuniętego z grupy basistę. Szybko jednak okazało się, że śpiew wychodzi mu dużo lepiej, niż gra na basie, od tej pory robił jedno i drugie.
W 1986 z grupy odszedł Pedro Valdivia, perkusista. Zastąpił go Pedro Andreu, a rolę basisty w miejsce Bunbury'ego, który skupił się wyłącznie na śpiewie, zajął Joaquin Cardiel. Grupa koncertowała często w okolicach Saragossy oraz startowała w lokalnych konkursach, do czasu, aż nie została dostrzeżona przez Guillermo Montesano, który dostrzegłszy potencjał grupy skontaktował ich z EMI, która zaproponowała im nagranie czteroutworowego albumu. Prace nad albumem Héroe de leyenda (Bohate
...
Czytaj więcej »
|
Chemia – polski rockowy zespół, założony w 2007 roku w Warszawie przez Wojciecha Balczuna. W 2010 roku zespół rozpoczął koncertowanie, a także wydał swój pierwszy album pt. Dobra Chemia. Rok później grupę opuścił wokalista Marcin Koczot, który został zastąpiony przez Łukasza Drapałę. W tym samym roku Chemia wydała reedycję swojej pierwszej płyty pt. O2, na której utwory z Dobrej Chemii znalazły się w wersjach polskiej oraz angielskiej i zaśpiewane zostały przez Drapałę. Wiosną 2012 roku w Vancouver grupa nagrała swój pierwszy mini-album zatytułowany In the Eye. Krótko po tym z zespołu odchodzi Zbigniew Krebs, w której miejsce zatrudniony zostaje Maciej Mąka. Jesienią 2012 roku Chemia wyjeżdża do kanadyjskiego The Warehouse Studio, by rozpocząć nagrywanie trzeciego albumu studyjnego. W 2013 roku nowym agentem grupy zostaje Ralph James, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Nickelback[
...
Czytaj więcej »
|
Blenders – polski zespół muzyczny założony w Gdańsku w 1991 roku.
Znakami rozpoznawczymi grupy są przebojowe kompozycje utrzymane w klimatach rapcore, funk, disco, popu i rocka, ciekawie zaaranżowane partie wokalne, często śpiewane falsetem i lekkie, humorystyczne teksty ze wstawkami anglojęzycznymi. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.
W sumie zespół sprzedał ponad 200 tysięcy płyt i zagrał setki koncertów w kraju i za granicą.
Za początek działalności Blenders można uznać koncert na festiwalu Yach Film w roku 1991, jednak debiutancka płyta ukazała się dopiero 4 lata później. Rockowo-funkowa Kaszëbë została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków jak i publiczność, co zaowocowało nominacją do nagrody Fryderyki 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
Prawdziwym sukcesem komercyjnym grupy okazała się druga płyta – Fankomat, wydana w roku 1996. To z niej pochodzi najbardziej znan
...
Czytaj więcej »
|
Amy Macdonald (ur. 25 sierpnia 1987 w Bishopbriggs, Szkocja) – szkocka wokalistka oraz autorka tekstów muzycznych, pisze głównie ballady.
Zaistniała w roku 2007 wydając na europejski rynek muzyczny debiutancki album This Is the Life[https://www.youtube.com/playlist?list=PLB8858D21D818AF56]. Album zyskał przychylność krytyków muzycznych i sprzedał się w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy. Obecnie artystka związana jest z wytwórnią Universal Music Group.
Wokalistka ukończyła Bishopbriggs Academy. Artystka jest samoukiem pod względem muzycznym – nauczyła się grać na gitarze samodzielnie w wieku 15 lat, kiedy to właśnie ten instrument dostała w upominku od swego ojca. Jej inspiracją do stworzenia pierwszej muzyki była piosenka "Turn" wykonywana przez zespół Travis. Sama przyznała, że wzoruje się na twórczości takich grup muzycznych jak The Libertines
...
Czytaj więcej »
|
Alphaville – grupa muzyczna powstała w niemieckim mieście Münster, grająca muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, nawiązującą do stylów new romantic i rocka elektronicznego. Jeden z najbardziej popularnych zespołów lat 80 XX wieku. Największym przebojem zespołu jest utwór Forever Young[https://www.youtube.com/watch?v=t1TcDHrkQYg] pochodzący z debiutanckiego albumu o tym samym tytule (1984). Utwór ten uznawany jest przez wielu za swoisty hymn pokolenia, które wychowywało się w latach 80. Ponadto grupa wylansowała wiele innych wielkich przebojów dekady – m.in. Big in Japan[https://www.youtube.com/watch?v=tl6u2NASUzU], czy Sounds Like a Melody[https://www.youtube.com/watch?v=8COJPsHiVH8].
Nazwę grupy zaczerpnięto z filmu fanta
...
Czytaj więcej »
|
Alanis Nadine Morissette (ur. 1 czerwca 1974 w Ottawie) – kanadyjska wokalistka, muzyk, kompozytorka i autorka tekstów. Gra na harmonijce ustnej, instrumentach klawiszowych, flecie i gitarze.
Jej albumy sprzedały się w nakładzie ponad 55 milionów sztuk na całym świecie. Jest zarazem najlepiej debiutującą artystką na świecie, jej pierwsza płyta Jagged Little Pill sprzedała się w ponad 33 milionach sztuk (dane Billboardu z 2013 roku).
Wydana w 1995 debiutancka płyta Alanis Morissette – Jagged Little Pill[https://www.youtube.com/watch?v=N1WCBPiFosg] – okazała się jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Ostre brzmienie pierwszego singla – hitu "You Oughta Know"[https://www.youtube.com/watch?v=NPcyTyilmYY] – zaowocowało zaklasyfikowaniem Alanis jako "pierwszej
...
Czytaj więcej »
|
LemON – polsko-łemkowsko-ukraińska grupa muzyczna, założona w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta.
Grupa LemON powstała tuż po zakwalifikowaniu się do programu talent show Must Be the Music na precastingu we Wrocławiu, na który Igor Herbut wybrał się spontanicznie ze swoim kuzynem Adamem Horoszczakiem. W etapie castingowym pięcioosobowy już zespół wykonał w języku łemkowskim utwór „Litaj ptaszko”, który zachwycił jurorów i zagwarantował grupie udział w półfinałach. Piosenka „Dewiat” także przekonała do siebie publiczność, dzięki czemu zespół awansował do finału i ostatecznie wygrał trzecią edycję programu.
W czerwcu 2012 roku grupa wystąpiła jako gość specjalny na festiwalu TOPtrendy, natomiast w sierpniu podczas konkursu Sopot Festival zespół wykonał we własnej interpretacji przebój „All You Need Is Love”[https://www.youtube.com/watch?
...
Czytaj więcej »
|
Enej – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku, ska i szeroko pojętej alternatywy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera zespołu. Enej, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa zespołu pochodzi od imienia Eneasza – głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza.
Enej powstał w 2002 w Olsztynie. Początkowe fascynacje zespołu związane były z kulturą ukraińską. Wynikało to z faktu, że część członków ma ukraińskie korzenie. Z zainteresowania kulturą ukraińską związana jest nazwa zespołu, która pochodzi od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego „Eneida”, Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Właściwą działalność zespół rozpoczął w 2005 roku. Od tego czasu zaczęła się intensywna praca nad styli
...
Czytaj więcej »
|
RSC – rzeszowski zespół rockowy, założony w roku 1981 przez studentów tamtejszych wyższych uczelni.
W roku 1982 grupa występowała w Jarocinie zajmując drugie miejsce w konkursie głównym za kapelą Rekonstrukcja. Po tym sukcesie grupa nagrała kilka utworów dla Polskiego Radia m.in. "Życie to teatr". W 1984 r. nakładem Polskich Nagrań pojawił się ich album RSC (tzw. "fly rock"), a dwa inne nagrania pojawiły się na składance firmy Savitor. W roku 1983 grupa występowała w Jarocinie już jako gwiazdy festiwalu. Po tych występach nagrała nowy materiał wydany na kasecie RSC przez firmę VEGA. Znalazły sie na niej takie utwory jak: "Maraton rockowy" i "Muzyka semaforów". W roku 1984 z zespołu odszedł Andrzej Wiśniowski i grupa wkrótce rozwiązała się. Po trzech latach nastąpiła reaktywacja. Zespół przygotował materiał na trzeci album, który prezentowali na trasie koncertowej w dzisiejszej Ukrainie i południ
...
Czytaj więcej »
|
Bank – polski zespół rockowy założony w 1980 w Środzie Śląskiej k. Wrocławia.
Pierwszy skład tworzyli muzycy wywodzący się z różnych formacji rockowych Wrocławia, Warszawy i Poznania:
- Piotr Iskrowicz (ur. 25.08.1958) – gitara
- Mirosław Gral (ur. 10.07.1958) – gitara
- Roman Iskrowicz (ur. 23.05.1954) – gitara basowa
- Mirosław Bielawski (ur. 04.02.1955) – wokal
- Marek Biliński – instrumenty klawiszowe
- Krzysztof Krzyśków – perkusja
Po dwóch tygodniach prób została zrealizowana pierwsza sesja nagraniowa w Polskim Radiu Wrocław. Pierwszym sukcesem zespołu było uplasowanie się na trzecim miejscu z nagraniem "Lustrzany świat" na ósmym ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia na piosenkę dla młodzieży.
Po podpisaniu umowy ze Szczecińską Agencją Artystyczną, zespół rozpoczął koncerty na terenie całej Polski, zdobywając sobie sympatie
...
Czytaj więcej »
|
Ewelina Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) – polska wokalistka pop-rockowa, pochodząca z Jasienia w woj. lubuskim.
Debiutowała na Przystanku Woodstock. Występowała w Teatrze Buffo. W 1996 roku śpiewała w zespole Eveleve, który rok później zmienił nazwę na Surprise. Występując pod pseudonimem Ewelina, śpiewała pieśń wyborczą PSL-u pt. "To piękny kraj" podczas kampanii na wybory parlamentarne w 2001 roku. W 2002 roku wzięła udział w programie Idol, w którym zajęła drugie miejsce. Uzyskała 32% głosów w finale. W jego trakcie wykonała piosenki z repertuaru takich artystów jak: Tina Turner[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/tina_turner/2014-07-01-59], Janis Joplin[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/janis_joplin/2014-07-01-65], Maryla Rodowicz, Alannah Myles, Maria McKee, Gloria Gaynor, Lombard[
...
Czytaj więcej »
|
Krzysztof Zalewski-Brejdygant (ur. 24 sierpnia 1984 w Lublinie), znany również jako Zalef – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Laureat drugiej edycji talent show – Idol. Członek zespołów Japoto i Muchy. Wcześniej grał w lokalnym zespole Loch Ness, a także tworzył w ramach sygnowanej własnym pseudonimem grupy Zalef. Współpracował także z piosenkarką Katarzyną Nosowską oraz zespołami Hey i Nie-bo.
Jest synem aktora Stanisława Brejdyganta. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej w klasie fortepianu i perkusji. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. W dzieciństwie uczył się także gry na gitarze. Przez kilka lat był gitarzystą w lokalnym zespole Loch Ness.
W 2002 roku Zalewski zgłosił się na casting do programu Idol. Początkowo nie wierzył w swoje siły, ponieważ wcześniej występował jedynie jako gitarzysta. Przeszedł jednak przez w
...
Czytaj więcej »
|
Maciej Silski (ur. 10 stycznia 1976 w Kwidzynie) – polski wokalista, zwycięzca konkursu Idol w roku 2005 oraz laureat 3. nagrody koncertu Premier podczas 44. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Należał do wielu zespołów muzycznych, wykonujących różnorodne gatunki muzyki. Pierwszy zespół Fluid Film założył w liceum. Zespół wykonywał muzykę grunge i odniósł następujące sukcesy: pierwsza nagroda na festiwalu Rock Block 1995 oraz wygranie festiwalu Prince Rocks of Poland Wegorzewo (1997). Udzielał się też w zespole Drive, z którym grał na festiwalu Marlboro Rock – In 1995- wygrali eliminacje lokalne, ogólnopolskie półfinały i zajęli II miejsce w wielkim finale. Muzyka zespołu Drive opierała się na mocnych, ciężkich gitarowych brzmieniach. Później należał do zespołu Waterstone, który początkowo wykonywał covery bluesowe, ale później zmienił repertuar na muzykę koncertow
...
Czytaj więcej »
|
Bracia i siostry- Zespół rozpoczął swoją oficjalną działalność 11 listopada 2005 r. Tego dnia Gregor (wokal), Paweł (gitara), Andrzej (gitara), Mirek (perkusja) oraz Mateusz Bielski przyjęli nazwę Bracia i Siostry. Kilka miesięcy później do zespołu dołączył Krzysiek (klawisze). Nazwa zespołu pochodzi od tytułu znakomitej płyty formacji The Allman Brothers Band, Brothers and Sisters (widoczna obok), która była wielką inspiracją Pawła. Początkowo koncerty bazowały na repertuarze wspomnianego już The Allman Brothers Band, ale wkrótce członkowie Braci i Sióstr zaczęli komponować własne utwory i prezentować je szerszej publiczności. W 2006 roku muzycy nagrali swoją pierwszą płytę zatytułowaną DEMO, czyli antidotum na stres, na którą składało się 6 autorskich kompozycji. Kolejny rok zaowocował licznymi nagrodami na takich festiwalach, jak m.in.: Blues w Ostródzie, Dziewiąty Tyski Festiwal Muzyczny Imienia Ryska Riedla w Tychach, Blue Blues Festiwal w Częstochowie, Galicja
...
Czytaj więcej »
|
Cochise – polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2004 roku w Białymstoku.
Skład utworzyli wokalista i autor tekstów Paweł Małaszyński, perkusista Dariusz Korzeniewski oraz gitarzysta Wojciech Napora i basista Radosław Jasiński, obaj związani z zespołem Hellraizer. Na początku 2005 roku ukazało się debiutancki demo formacji zatytułowane 9. Także w 2005 roku zespół wystąpił na przeglądzie rockowym Rockfest 2005 w Białymstoku, którego został laureatem.
W 2008 roku skład opuścił perkusista Darek Korzeniewski, którego zastąpił Czarek Mielko, członek zespołu Bright Ophidia. W nowym składzie formacja zarejestrowała debiutancki album pt. Still Alive. Wydawnictwo ukazało się 10 lutego 2010 roku nakładem CochiseRock. 11 października tego samego roku materiał ukazał się ponownie nakładem wytwórni Pink Crow Records. W międzyczasie muzycy zarejestrowali także interpretację utworu "Lick the Blood off My Hands
...
Czytaj więcej »
|
Vanilla Ninja - estoński girlsband wykonujący muzykę z pogranicza popu i rocka.
Pierwszy sukces grupa odniosła podczas krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Ze swoją piosenką „Club Kung Fu” zajęły 9. miejsce, jednakże w głosowaniu telewidzów zajęły pierwsze. W maju 2003 roku w Estonii ukazała się pierwsza płyta Vanilla Ninja. Wkrótce potem zespół nawiązał współpracę z niemieckim producentem muzycznym Davidem Brandesem. Pierwszy singel „Tough Enough” z nowej płyty Traces of Sadness cieszył się popularnością w Niemczech. Następnie wydały singel „Don't Go Too Fast”, a później „Liar”. W 2004 roku z zespołu odeszła Maarja Kivi, którą zastąpiła Triinu Kivilaan.
Latem 2004 roku w nowym składzie grupa nagrała ostatni teledysk z drugiej płyty: „When The Indians Cry”, w którym zaśpiewała także Kivilaan. Tego samego roku został wydany singel „Blue Tattoo&rdquo
...
Czytaj więcej »
|
Toto (niekiedy w pisowni TOTO) – amerykańska supergrupa rockowa powstała w Los Angeles w 1976 roku z inicjatywy perkusisty Jeffa Porcaro oraz instrumentalisty klawiszowca Davida Paicha. Największe sukcesy grupa przeżywała w latach osiemdziesiątych, kiedy wydała płytę zatytułowaną Toto IV wydaną w 1982 roku z najpopularniejszymi hitami zespołu: Africa[https://www.youtube.com/watch?v=FTQbiNvZqaY] i Rosanna[https://www.youtube.com/watch?v=qmOLtTGvsbM].
Członkowie Toto współpracowali z czołówką artystów na świecie, nagrywając dla nich jako muzycy sesyjni. W muzyce grupy znaczące są wpływy takich gatunków jak pop, soul, funk, rock progresywny, hard rock, R&B oraz jazz. Mimo to grupa wypracowała własny i rozpoznawalny styl, zyskując nabywców dla 30 mln swych wydawnictw na przestrzeni lat.
...
Czytaj więcej »
|
Keane – brytyjski zespół rockowy założony w 1995 roku w mieście Battle, w East Sussex. Styl grania grupy wywodzi się z nurtów tzw. brit popu i rocka alternatywnego. Ogromny wpływ na ukształtowanie się muzyki Keane miało trio pochodzące z Norwegii – a-ha. Podstawowym elementem, który odróżnia zespół od innych jest brak klasycznego gitarzysty, którego zastąpiono pianistą.
Tim Rice-Oxley już w dzieciństwie poznał innego z członków późniejszego zespołu – Toma Chaplina. Stało się to za sprawą brata Rice-Oxleya – Toma, który urodził się w tym samym szpitalu, tego samego dnia, co Chaplin. Ich matki się zaprzyjaźniły, co zaowocowało również przyjaźnią między chłopakami. Obaj uczęszczali później do Vinehall School w Robertsbridge, w której dyrektorem i właścicielem był ojciec Toma – Richard. Po jej ukończeniu przeszli do Tonbridge School, gdzie poznali Dominica Scotta i Richarda Hughesa. Wszystkich połączyła fascynacja muzyką, jednak żad
...
Czytaj więcej »
|
Oasis – brytyjska grupa rockowa, założona w 1991 roku w Manchesterze, przedstawiciele nurtu brit pop.
Zespół zyskał międzynarodową popularność w połowie lat 90. XX w., wykorzystując elementy przywodzące na myśl The Beatles[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/the_beatles/2014-07-01-63], The Stone Roses czy T. Rex w połączeniu z charakterystycznym brzmieniem gitarowym ("ściana dźwięku"). Filarami zespołu byli bracia Noel i Liam Gallagher.
Grupa Oasis wystąpiła w Polsce 5 czerwca 2000 w warszawskiej Hali Torwar. W 2009 roku po kłótni między braćmi Gallagher, starszy z nich, Noel, zdecydował się opuścić zespół – tym samym Oasis przestało istnieć. Zaraz po rozpadzie, Liam założył nowy zespół Beady Eye wraz z kolegami z Oasis (z wyjątkiem Noela), premierowa płyta została wydana w 2011 roku, natomiast sam Noel rozpoczął własną działalność pod szyldem Noel Gallagher'
...
Czytaj więcej »
|
Marillion – brytyjska grupa rockowa.
Powstała w 1979 i była jedną z pierwszych nowych grup progresywnych po kryzysie, jaki ten gatunek przechodził w końcu lat 70. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych grup neo-progresywnych[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/rock_progresywny/2014-07-01-21].
Na początku grupa występowała pod nazwą Electric Gypsy.Późniejsza nazwa grupy pochodzi od tytułu powieści J.R.R. Tolkiena Silmarillion[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/john_r_r_tolkien/2014-03-19-603]. Brian Jelliman spowodował, że nazwa została skrócona o "Sil" (które mogło się kojarzyć ze słowem "silly" = "głupi").
Grupa wypracowała bogate instrumentalne brzmienie, zaś parateatralna forma koncertów, stosowane przez pierwszego wokalistę zespołu, Fisha
...
Czytaj więcej »
|
Electric Light Orchestra – brytyjska grupa rockowa działająca w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Muzyka zespołu była różnorodna stylistycznie i podlegała zmianom zależnym od panującej aktualnie mody: poczynając od rocka progresywnego, poprzez wyraźne wpływy disco w środkowym etapie, aż po synth pop w ostatnim okresie działalności. W krajach anglosaskich nurt ten określa się mianem "mainstream rock". Była bogata brzmieniowo i wykorzystywała szerokie i nietypowe dla rocka instrumentarium, między innymi instrumenty smyczkowe jako wiodące. W latach siedemdziesiątych zespół zaliczany był do czołowych grup rockowych i zdobył olbrzymią popularność. Rozpadł się, gdy jego lider Jeff Lynne postanowił poświęcić się działalności producenckiej i promocyjnej.
Grupa reaktywowała się bez udziału Lynna i bez jego zgody na używanie oryginalnej nazwy jako Electric Light Orchestra Part Two. Wydała dwa albumy, które nie spotk
...
Czytaj więcej »
|
Ritchie Valens, właśc. Richard Steven Valenzuela (ur. 13 maja 1941 w Pacoimie, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego.
Jeden z pionierów rock and rolla. Jako pierwszy wprowadził do rocka elementy muzyki latynoskiej (rock latynoski). Jako młodzieniec Valens, będąc pod wpływem bujnie rozwijającego się rock and rolla, nauczył się gry na gitarze i zaczął występować w lokalnych klubach ze swoim zespołem The Silhouettes. W 1958 został dostrzeżony przez producentów. W czasie swej pierwszej sesji nagraniowej nagrał swój wielki przebój, który uczynił go sławnym. Była to zapomniana już dzisiaj "Donna", pean napisany dla szkolnej przyjaciółki Valensa. Na stronie B wydanego singla znalazła się inna piosenka, początkowo niezauważona, z czasem stała się jednym z największych przebojów muzyki pop, unieśmiertelniając imię Valensa. Była to słynna "La Bamba"
...
Czytaj więcej »
|
Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.
Martyna Jakubowicz jest córką publicysty Tadeusza Żychiewicza.
Jej debiut na scenie miał miejsce w 1977 w klubie studenckim "Remont" w Warszawie, a rok później podczas I Jesieni z Bluesem w Białymstoku, gdzie wystąpiła z repertuarem Joan Baez. W 1980 wokalistka śpiewała i grała z zespołem Robotnik Sezonowy, a w maju 1980, nagrała muzykę dla programu E-81 (Studio "Gama"). Od początku 1981 występowała wraz z Jackiem Krzycholikiem. Do 1981 występowała wyłącznie na imprezach bluesowych.
Dokładnie rok po poprzednim nagraniu telewizyjnym pojawiła się w programie Waltera Chełstowskiego Muzyczne Forum, a w czerwcu nagrała trzy piosenki dla "Trójki". Do 1982 występowała krótko z Oddziałem Zamkniętym[
...
Czytaj więcej »
|
Smokie – brytyjski zespół muzyki pop i country rock pochodzący z Bradford, który zdobył popularność w Europie w latach 70. XX wieku (obok takich zespołów jak ABBA czy Boney M.).
Chris Norman, Alan Silson i Terry Uttley, będący filarami grupy, znali się ze szkoły. Ich pierwszy zespół nazywał się The Yen, wkrótce przybrał nazwę The Sphynx. Po ukończeniu szkoły zaczęli podróżować i grać koncerty w klubach i pubach robotniczych. W 1968 po wielokrotnych zmianach nazwy grali jako The Elizabethans. Mimo usilnych starań – rozsyłania nagrań demo, nagrania singli dla różnych wytwórni pod nazwą Kindness – nie udało im się zaistnieć. W 1973 nastąpiła zamiana perkusisty na Pete'a Spencera. W tym samym roku nowy manager zespołu Bill Hurley podjął działania mające na celu osiągnięcie sukcesu komercyjnego, nawiązując współpracę ze znanym duetem twórców przebojów glam rocka Chinn–Chapman. W 1975 grupa przyjęła o
...
Czytaj więcej »
|
Roxette – szwedzki duet reprezentujący nurt muzyki pop i rock. W jego skład wchodzą Per Gessle (gitara, wokal) oraz Marie Fredriksson (wokal). Jest to jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych lat 80., 90. XX w. oraz początku XXI w. Roxette ma na koncie ponad 50 milionów sprzedanych albumów i ok. 15 milionów singli; najpopularniejszy utwór – It Must Have Been Love – według szacunków w stacjach radiowych samych Stanów Zjednoczonych w latach 1990–2005 został odtworzony ok. 4 miliony razy.
Roxette potocznie nazywane jest "współczesną ABBĄ".
Fredriksson i Gessle znali się od 1979 roku – współpracowała ona bowiem z bardzo popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider, w którym Gessle był wokalistą (w 1983 Gyllene Tider pod nazwą Roxette wydało singel Teaser Japanese). Pod wpływem sugestii EMI Marie i Per pod tą nazwą wy
...
Czytaj więcej »
|
Bill Withers, właśc. William Harrison Withers, Jr. (ur. 4 lipca 1938 w Slab Fork w Wirginii Zachodniej) – amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor. Gra muzykę w stylu soul i pop.
Bill Withers kojarzony jest przede wszystkim z klasykiem "Lean on Me" oraz "Ain't No Sunshine" (1971), "Use Me", "Lovely Day" (piosenką, której cover stworzyła grupa Shakatak), "Just the Two of Us" oraz "I Can't Write Left Handed".
Bill Withers urodził się w 1938 roku w wiosce Slab Folk (okolice miasta Beckley) i tam dorastał. Po 9-letniej służbie w marynarce, przeniósł się do Los Angeles i w 1967 roku rozpoczął karierę muzyczną.
Debiutował albumem Just As I Am (1971), który zawierał jego pierwszy wielki przebój "Ain't No Sunshine". Utwór ten parę lat później wykonywała także Budka Suflera – "Sen o dolinie". Płyta zyskała status złot
...
Czytaj więcej »
|
The Police to zespół rockowy składający się z basisty i wokalisty Stinga[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/sting/2014-07-01-83], gitarzysty Andy'ego Summersa oraz perkusisty Stewarta Copelanda. Grupa stała się znana na całym świecie we wczesnych latach 80. grając muzykę rockową z elementami jazzu, reggae oraz punk rocka. Ich piąty i obecnie ostatni album Synchronicity, wydany w 1983 roku, dotarł do pierwszego miejsca list w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych sprzedając się tam w ponad ośmiomilionowym nakładzie.
Zespół rozpadł się w połowie lat 80., jednak reaktywował się w 2007 roku ogłaszając światową trasę koncertową trwającą do września 2008 roku. Do 2007 roku zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie, w tym ponad 22 miliony w samych Stanach Zjednoczonych. Magazyn Rolling Stone uplasował zespół na 70. miejscu stu największych artystów wszech czasó
...
Czytaj więcej »
|
Stan Borys, właściwie Stanisław Guzek (ur. 3 września 1941 w Załężu) – polski wokalista, kompozytor, aktor, poeta.
Był uczniem różnych szkół, m.in. technikum rolniczego (TMR Łańcut) i budowlanego. Uczył się też grać na skrzypcach, klarnecie i gitarze.
Działalność artystyczną rozpoczął w 1958 w teatrach rzeszowskich. Zaczynał od pracy statysty i rekwizytora, potem grał w przedstawieniach. W 1972 zagrał samego siebie w filmie Uciec jak najbliżej. W sezonie 1974/1975 występował w Teatrze Syrena w Warszawie.
W 1965 współzałożyciel zespołu Blackout, od 1968 związany z formacją Bizony. Karierę solową rozpoczął w 1969, wydając swój pierwszy album. W latach 1975–2004 mieszkał za granicą, najpierw w USA (Chicago), potem w Toronto w Kanadzie i w Las Vegas.
W 2001 przetworzony fragment jego utworu "Chmurami zatańczy sen" został wykorzystany w refrenie piosenki "Głucha noc" rapera Pei. Stan oskarżył wówcza
...
Czytaj więcej »
|
Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/rock_progresywny/2014-07-01-21], folklor góralski, rock'n'roll, jazz[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/jazz/2014-07-01-13], big-beat[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/bigbit/2014-07-01-24] oraz muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Jacek Zieliński, oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński.
Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów.
Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie
...
Czytaj więcej »
|
Niebiesko-Czarni – zespół wokalno-instrumentalny założony w 1962 roku w Gdyni przez Franciszka Walickiego i Jerzego Kosselę.
Debiutancki koncert Niebiesko-Czarnych odbył się 24 marca 1962 w klubie "Żak" w Gdańsku. Tego samego roku, w czerwcu, zajęli pierwsze miejsce na Pierwszym Festiwalu Młodych Talentów. Pierwszych nagrań radiowych dokonali we wrześniu, a nagrań płytowych w listopadzie tego samego roku. W 1962 i 1963 byli gospodarzami sopockiego Non-Stopu. W styczniu 1963 powołanego do wojska Jerzego Kosselę zastąpił Janusz Popławski, a w lipcu i sierpniu podczas Non-Stopu opuścili zespół: Daniel Danielowski, Henryk Zomerski i Jerzy Kowalski. Ich miejsce zajęli: Zbigniew Bernolak, Zbigniew Podgajny i Andrzej Nebeski. Również od Non-Stopu w 1963 r. rozpoczął występy z Niebiesko-Czarnymi Michaj Burano. W grudniu 1963 roku wspólnie z Michajem Burano, Czesławem Niemenem i Heleną Majdaniec wystąpili w paryskiej Olimpii i nagrali pierwszą płytę n
...
Czytaj więcej »
|
Leash Eye – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i heavy metalu[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/muzyka_rockowa_czesc_v_heavy_metal/2014-07-01-29]. Powstała w 1996 roku w Warszawie.
Grupa powstała w Warszawie w 1996 początkowo pod nazwą Mad Dog w składzie: Sławomir "Śmiechu" Osówniak, Mariusz "Karbi" Karbowski, Arkadiusz "Opath" Gruszka (Corruption) oraz Marek "Marecki" Kowalski.
Przez kilka lat skład krystalizował się. Do grupy dołączył charyzmatyczny wokalista Sylwester "Mały" Kostyra (Symphony), później rolę wokalisty przejął Sebastian "Sebb" Pańczyk (Dragon's Eye), który pozostaje frontmanem zespołu do dziś. Rolę perkusisty objął Piotr Wojtkowski, po nim – aż do obecnej chwili – na perkusji gra Łukasz "Konar" Konarski (Chain Reaction). W 2009 do grupy
...
Czytaj więcej »
|
Czerwone Gitary – polski zespół muzyczny.
Zespół został założony przez Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Crystal” w Gdańsku Wrzeszczu.
W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy. W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider Jerzy Kossela. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej liczbie 240 tys. sztuk. W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. W 1968 ukazał się kolejny album Czerwone Gitary 3 (sprzedaż 22
...
Czytaj więcej »
|
Cree - polski zespół grający rocka o silnym zabarwieniu bluesowym, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70.
Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców - Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/dzem/2014-07-01-68], ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.
Zespół zadebiutował w tym samym roku w Tychach, lecz przez następnych kilka lat raczej szlifował swoje umiejętności muzyczne, bez większych sukcesów.
Rok 1997 okazał się dla zespołu rokiem ogólnopolskiego debiutu - wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej "Stodole", potem w tym samym roku zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na "Famie" w Świnoujśc
...
Czytaj więcej »
|
Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.
Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim. Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów, naprawa zegarów. Miał siostrę Jadwigę (ur. 1926). Śpiewał już w szkole dziesięciolatce oraz w chórze kościelnym. W latach 1953–54 uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie. Grał na organach w kościele w rodzinnej miejscowości i śpiewał w szkolnym zespole, który koncertował w innych szkołach.
Jak wspomina jego kolega ze szkoły muzycznej w Grodnie Mikołaj Szyszygin, Czesław uczęszczał z nim do Szkoły Muzycznej w Gr
...
Czytaj więcej »
|
Breakout – polski zespół bluesrockowy[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/blues_rock/2014-07-01-3], założony 1 lutego 1968 roku w Rzeszowie.
W jego skład weszło większość muzyków grupy Blackout. Pierwszymi członkami grupy byli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja).
Debiut grupy przypadł na luty 1968 roku podczas pierwszej edycji Musicoramy. Już w kwietniu tegoż roku został przyjęty nowy basista Michał Muzolf. W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie zagrali kilka koncertów w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka „Gdybyś kochał, hej!” [http://www
...
Czytaj więcej »
|
Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Patrz również rock progresywny [hhttp://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/rock_progresywny/2014-07-01-21]
Zajmował się muzyką od młodości. Obok rhythm and bluesa interesowała go współczesna muzyka poważna (promotorem jego twórczości w tej dziedzinie był John Adams). Około kwietnia 1964 wstąpił do zespołu „Soul Giants” i niedługo potem zmienił ich nazwę na „The Mothers of Invention”. Grupa ta istniała do 1971 i potem krótko w połowie lat 70. Nagrał dziesiątki płyt, zawierających muzykę rockową, pow
...
Czytaj więcej »
|
Lenny Kravitz, właściwie Leonard Albert Kravitz (ur. 26 maja 1964 roku w Brooklynnie, w stanie Nowy Jork) – amerykański muzyk łączący w swojej twórczości rock, pop i funk; wokalista, gitarzysta, basista, perkusista, autor tekstów i kompozytor, producent. Wśród jego wzorców muzycznych są m.in. Jimi Hendrix[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/jimi_hendrix/2014-07-01-66], John Lennon[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/john_lennon/2014-07-01-94], Curtis Mayfield i Stevie Wonder. Jest muzycznym samoukiem.
Jedyne dziecko Seymoura "Sy" Kravitza (ur. 10 grudnia 1924, zm. 29 października 2005 na białaczkę), czołowego producenta telewizyjnej sieci NBC pochodzenia rosyjsko-żydowskiego oraz pochodzącej z wysp Bahama aktorki Roxie Alberthy Roker (ur. 28 sierpnia 1929, zm. 2 grudnia 1995 na raka piersi).
...
Czytaj więcej »
|
Republika – polski zespół o nowofalowym brzmieniu.
Zespół powstał w 1981 roku w Toruniu, w wyniku przekształcenia art rockowej formacji Res Publica. Od początku związany z Klubem Studenckim Od Nowa w Toruniu przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie koncertował i odbywał próby. W wyniku nieporozumień Republika rozpadła się w 1986 roku, by powrócić w 1990. W latach 90. zespół prowadził czynną działalność nagraniowo-koncertową. W 2001 roku po śmierci lidera i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/grzegorz_ciechowski/2014-12-13-933] została definitywnie rozwiązana.
W 1979 roku na sopockim przeglądzie „Muzyki Młodej Generacji” zadebiutował toruński zespół Res Publica. Była to formacja art rockowa. Pierwsze próby nie spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności. Wkrótce grupę opuścił lider – Jan Castor. Nowym l
...
Czytaj więcej »
|
Tito & Tarantula – amerykańska grupa muzyczna, grająca rocka latynoskiego oraz elementy hard rocka, powstała z inicjatywy muzyka i aktora - Tito Larrivy w Hollywood w roku 1992. Grupa zasłynęła z występu w filmie Roberta Rodrigueza pt. "Od zmierzchu do świtu", jako kapela grająca w barze o nazwie "Titty Twister"[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/od_zmierzchu_do_switu/2014-01-05-492] .
|
Red Lips – polska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy członków zespołu Energy - gitarzysty Łukasza Lazera i piosenkarki Joanny Czarneckiej. Skład zespołu współtworzą ponadto basista Marcin Romanowski - członek formacji Muzykolot i perkusista Robert Sopala, mający w dorobku współpracę z zespołem Rotary.
W 2011 roku wzięli udział w I edycji talent show telewizji Polsat - Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie dotarli do półfinału.
3 czerwca 2013 wydali singel „To co nam było”[https://www.youtube.com/watch?v=M-6Bj5GmUH4], który został napisany przez Rocha Poliszczuka. 8 czerwca wystąpili z tą piosenką w konkursie Trendy na festiwalu TOPtrendy 2013. Utwór stał się hitem, a jego teledysk w serwisie YouTube został odtworzony kilka milionów razy. Singel ponadto był notowany na 9. miejscu listy Polis
...
Czytaj więcej »
|
Video – polski zespół grający pop rock założony w 2007 roku przez Macieja Durczaka, Wojciecha Łuszczykiewicza i Tomasza Luberta[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/tomasz_lubert_volver_mariusz_totoszko/2014-12-12-931]. Twórcą tekstów większości piosenek jest Wojciech Łuszczykiewicz. W lutym 2009 z zespołu odszedł jeden z założycieli - Tomasz Lubert.
W 2010 roku zespół ubiegał się o miano Polskiego Hitu Lata 2010 z piosenką Szminki róż na Bydgoszcz Hit Festiwalu. Grupa zajęła 12. miejsce, zdobywając 3,01% głosów.
Piosenka "Papieros" dotarła do piątego miejsca w Polsce na liście Polish Airplay Chart i pierwszego miejsca w Polish Video Chart. W 2011 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Zespół Roku na gali Eska Music Awards. Dzień wcześniej ukazała się druga płyta zespołu pt. Nie obchodzi nas rock.
...
Czytaj więcej »
|
Golden Life – polski zespół muzyczny założony w Gdańsku w 1988.
Zespół porusza się w różnych stylach, od rocka, popu, rapu do country. Dwa utwory grupy: Wszystko to co mam i 24.11.94 (singel poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej 24 listopada 1994) dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.
|
Formacja Nieżywych Schabuff – polska grupa rockowa i popowa, założona w 1982 roku w Częstochowie.
Grupa początkowo działała pod nazwą Formacja Nieżywych Schabuf (przez jedno f), z Jackiem Pałuchą jako liderem, wokalistą i autorem tekstów. Zespół wykonywał trudną do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową. W 1985 roku Formacja wystąpiła na festiwalu w Jarocinie.
Największy rozgłos zespół zdobył w 1988, gdy występował w składzie: Jacek Pałucha (śpiew), Rafał Łuszczyk (bas), Wojciech Wierus (gitara), Aleksander Klepacz i Jacek Otręba (klawisze) oraz Robert Bielecki (perkusja). Wtedy to w Studiu Programu Trzeciego został nagrany ich pierwszy album "Wiązanka melodii młodzieżowych".
Od momentu wydania płyty grupa zaczęła ogólnopolską karierę. Pochodzący z niej przebój Klub wesołego szampana[https://www.youtube.com/watch?v=o_Y-M4IiZK8] (z refrenem "
...
Czytaj więcej »
|
Emigranci – polski zespół rockowy, założony w 1989 roku przez gitarzystę Edmunda Stasiaka, basistę Roberta Jaszewskiego i perkusistę Piotra Szkudelskiego. Skład grupy uzupełnił wokalista Paweł Kukiz. Początkowo muzycy planowali nagranie tylko jednego utworu - Na falochronie[http://www.youtube.com/watch?v=PjnLyOHLebM](1990). Ponieważ jednak piosenka okazała się przebojem, zespół postanowił kontynuować działalność. W tym czasie grupa wydała dwa albumy: Rosja i Ameryka[https://www.youtube.com/watch?v=jMyv0VWdlCU] (1992) oraz - w zmienionym składzie, bez Kukiza i Szkudelskiego - Mówię do ciebie (1995).
W 2003 zespół wznowił działalność, po trzech latach nagrał z nowym wokalistą Rafałem Brzozowskim nowy album ...I inne utwory[https://www.youtu
...
Czytaj więcej »
|
Elektryczne Gitary – polski zespół rockowy, utworzony w 1989 roku przez Rafała Kwaśniewskiego, Piotra Łojka i Kubę Sienkiewicza. Głównym założeniem zespołu jest wykonywanie piosenki autorskiej w oprawie rockowej. Autorem większości repertuaru jest Kuba Sienkiewicz. Logo zespołu to "elektryczny kot", rysunek plastyka Jarka Koziary.
Zespół ten zdobył rozgłos i do 2009 roku sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt. Zespół od początku słynął ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii. Sam Jakub Sienkiewicz nigdy nie ukrywał, że nie traktuje stylistyki rockowej zbyt poważnie. W czasie koncertu staram się uzyskać jak największą karykaturę tego, co robię. Frazy na gitarze wycinam tak, żeby one same z siebie się naśmiewały. Praktycznie wiele może się zdarzyć i to są bardziej happeningi niż klasyczne koncerty rockowe.
Pierwszy koncert zespół zagrał z perkusistą Markiem Kanclerzem 10 maja 1990, w warszawskim klubie H
...
Czytaj więcej »
|
Dr Misio – polska grupa muzyczna, powstała w czerwcu 2008 roku z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Poza Jakubikiem skład uzupełniają Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis i Jan Prościński. Członkowie zespołu klasyfikują swoją muzykę jako rock & roll.
W styczniu 2013 roku grupa za pośrednictwem serwisu YouTube opublikowała pierwszy teledysk do singla "Młodzi", wyreżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego. 19 lutego tego samego roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Universal Music Polska, natomiast w marcu zrealizowany został kolejny teledysk do utworu "Mentolowe Papierosy" [http://www.youtube.com/watch?v=CdX7g3jSbug], w reżyserii Bartosza Piotrowskiego, w którym poza zespołem wystąpili Katarzyna Zielińska, Katarzyna Wzorek oraz Paula Urbanek.
26 marca 2013 roku ukazał się debiutancki album studyjny zespołu, zatytułowany Młodzi
...
Czytaj więcej »
|
Ankh – polski zespół muzyczny, który omijając progresywną konwencję próbował wzbogacić rocka elementami muzyki folkowej oraz klasycznej. Jego nazwa pochodzi od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów, talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy.
Powstał w 1991 roku w Kielcach. Na początku występował w składzie: Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Jacek Gabryszek i Michał Jelonek. Pierwszym sukcesem grupy było zdobycie głównej nagrody na II Rock Festiwalu w Kielcach w lipcu 1993. Miesiąc później wystąpili na festiwalu w Jarocinie. Zespół dwukrotnie został laureatem Złotego Bączka, czyli nagrody publiczności festiwalu Przystanek Woodstock. Miało to miejsce w latach 1996 i 1997.
27 lutego 2008 zespół Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego " Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagroda została wręczona na otwarciu targów Kultura i Edukacja w Sali Konferencyjnej Targów Kielce. Tego sa
...
Czytaj więcej »
|
Kobranocka – polski zespół rockowy powstały w roku 1985, w Toruniu. Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Krótko po debiucie nagrania Kobranocki pojawiły się na antenie Rozgłośni Harcerskiej. W latach 1986 - 2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka daleka od ich stylu - "Kocham cię jak Irlandię"[http://www.youtube.com/watch?v=_qEolcLCab4].
|
Oddział Zamknięty – polski zespół rockowy, który zyskał popularność w Polsce w latach 80.
Zespół powstał jesienią 1979 roku w Warszawie. Pierwsze próby odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce. W okresie późniejszym zespół przeniósł się do Domu kultury na warszawskim Mokotowie.
W pierwszym składzie znaleźli się Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. W tym składzie zespół nagrał m.in. "Ten wasz świat"[https://www.youtube.com/watch?v=QxQA6WMgMBg], "Ich marzenia"[https://www.youtube.com/watch?v=rUZKDZnMVUI], oraz "Obudź się"[https://www.youtube.com/watch?v=b7l6ksWZi-8]. Podczas drugiej sesji nagraniowej do pierwszego albumu pojawił się Włodzimierz Kania, który nagrał z zespołem takie hity
...
Czytaj więcej »
|
Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/zespoly_tymona_tymanskiego/2014-12-10-930]. Buddysta zen.
Tymański urodził się 30 września 1968 roku w Gdańsku. Wychował się na osiedlu nauczycielskim we Wrzeszczu wraz ze swoim starszym bratem Romanem, absolwentem gdańskiego AWF-u i trenerem koszykówki (rocznik 1959). Bracia Tymańscy fascynowali się rockiem przełomu lat 60. i 70. (m.in. grupami The Beatles[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/the_beatles
...
Czytaj więcej »
|
Adelmo Fornaciari, Zucchero (ur. 25 września 1955 w Roncocesi k. Reggio nell'Emilia), włoski piosenkarz. Jego pseudonim w języku polskim oznacza "cukier" lub "słodziutki".
Przed publicznością zadebiutował w 1982 roku na Festiwalu w Sanremo piosenką Una notte che vola via, dzięki której znalazł się w finale. W 2003 roku wystąpił na Festiwalu w Sopocie.
Jego pierwszym przebojem była piosenka Senza una donna[http://www.youtube.com/watch?v=ZiUn8RwpcfY], nagrana w duecie z Paulem Youngiem.
W kwietniu 1992 roku wraz z wieloma innymi artystami wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert na stadionie Wembley w Londynie.
Na płycie z 2004 roku towarzyszyli mu: Miles Davis, Paul Young, Sheryl Crow, Dolores O'Riordan (The Cranberries), B.B. King, John Lee Hooker, Brian May oraz Sting.
W roku 2000 nagrał
...
Czytaj więcej »
|
Adam Mitchel Lambert (ur. 29 stycznia 1982 w Indianapolis) – amerykański piosenkarz, autor tekstów piosenek, aktor teatralny. W maju 2009 roku zdobył drugie miejsce w ósmej edycji American Idol.
23 listopada 2009 roku wydał swój debiutancki album For Your Entertainment[http://www.youtube.com/watch?v=sL8zSPaVxSs]. Płyta zadebiutowała na 3. miejscu listy Billboard 200. Album sprzedał się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy na całym świecie.
Urodził się w Indianapolis w stanie Indiana jako syn projektantki wnętrz Leili oraz pracownika Novatel Wireless Ebera Lamberta. Ma młodszego brata, Neila. Wychował się w rodzinie żydowskiej. Krótko po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do San Diego, gdzie dorastał na ranczo Peñasquitos. Uczęszczał do Deer Canyon Elementary School, Mesa Verde Middle School, gdzie był zwycięzcą konkursu „Airband” (za Thri
...
Czytaj więcej »
|
Anna Rusowicz urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych; w wieku 7 lat straciła matkę(Adę Rusowicz[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/ada_rusowicz/2014-12-09-927]), która zginęła w wyniku wypadku samochodowego pod Poznaniem 1 stycznia 1991. Po śmierci matki ojciec zamieszkał z 13-letnim synem Bartkiem i zrzekł się opieki nad Anną, którą wychowywało wujostwo – najpierw w Dzierzgoniu, potem w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum studiowała m.in. medycynę (której nie ukończyła) i psychologię (którą ukończyła w 2011 r.). W trakcie studiów zajęła się muzyką. W 2005 nawiązała współpracę z zespołem Dezire. Wróciła też do nazwiska matki, rezygnując z nazwiska Kędziora po ojcu.
W 2006 brała udział w krajowych eliminacjach do Festiwalu Eurowizji z piosenką "Good Girl" wraz zespołem Dezire, zdobywając maksymalną liczbę punktów od jury, lecz w wyniku głosowania widzów zajęła 4. miej
...
Czytaj więcej »
|
Rod Stewart był najmłodszym z pięciorga dzieci Roberta i Elsie Stewart. Zarówno Rod jak i jego rodzina, byli wielkimi fanami Al Jolsona. W ich domu często rozbrzmiewała jego muzyka, a mały Rod kolekcjonował wszystkie jego nagrania i czytał książki o nim. Przyszły solista, w wieku 11 lat zadecydował dołączyć ze szkolnymi kolegami, do małej grupki "The Kool Kats"...
Stewart zaczął swoją muzyczną karierę we wczesnych latach sześćdziesiątych w ekipie folkowego piosenkarza Wizza Jones, towarzysząc mu w jego europejskiej trasie koncertowej. Ta muzyczna przygoda zakończyła się dla Roda przedwcześnie, gdy w Hiszpanii został aresztowany za włóczęgostwo i deportowany do Anglii. W 1963 dołączył do rhytm and bluesowej[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/rhythm_and_blues/2014-07-01-10] grupy Jimmy Powell & the Five Dimension, w której śpiewał i grał na harmonijce. Przez następne lata S
...
Czytaj więcej »
|
Muse- W czasie studiów na Teignmouth Community College we wczesnych latach 90., członkowie Muse grali w osobnych zespołach. Tworzenie zespołu rozpoczęło się po tym, jak Matthew Bellamy z powodzeniem spróbował sił jako gitarzysta w zespole Dominica Howarda, Altostrata. Po tym jak ich drugi gitarzysta, Phys Vandit, zdecydował się opuścić zespół zostali pozostawieni z dylematem, który został rozwiązany przez Chrisa Wolstenholme'a, perkusistę innego lokalnego zespołu zwanego Fixed Penalty, którego poprosili, aby nauczył się grać na gitarze basowej.
W 1994 roku pod szyldem Rocket Baby Dolls z wizerunkiem gotyckim/glam grupa wygrała lokalny konkurs - Battle of the bands (byli tam jedynym "prawdziwie rockowym zespołem"). To miało być protestem, wyrażeniem siebie, więc jeśli naprawdę wygraliśmy, to był dla nas prawdziwy szok. Ogromny szok. Po tym zaczęliśmy o nas rozmawiać poważnie - powiedział Bellamy. Krótko po konkursie
...
Czytaj więcej »
|
Peter Brian Gabriel (ur. 13 lutego 1950 w Chobham) – brytyjski muzyk progresywnego rocka i ambitnego popu, a także wokalista, pianista i producent działający na scenie muzycznej od 1967. Jest współzałożycielem i współtwórcą grupy Genesis, po odejściu z której poświęcił się karierze solowej. Największym sukcesem komercyjnym był jego piąty solowy album So, który wybił się na szczyty list przebojów takimi piosenkami jak „Sledgehammer”, „In your Eyes” czy duetem z Kate Bush[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/kate_bush/2014-07-01-93] „Don't Give Up”. Napisał również muzykę do filmów, m.in. Ptasiek (reż. Alan Parker), Ostatnie kuszenie Chrystusa i Gangi Nowego Jorku (reż. Martin Scorsese).
Peter Gabriel zaangażowany był także w wiele interdyscyplinarnych, multimedialnych projektów. Był jednym z pierwszych artystów tra
...
Czytaj więcej »
|
The Cranberries – irlandzki zespół rockowy założony w 1989 w Limerick. W latach 2003 – 2009 zespół nie występował i nie nagrywał płyt. Działalność wznowił w 2009 roku.
Bracia z Limerick, Noel i Mike Hogan, założyli zespół The Cranberries wraz z Fergalem Lawlerem w roku 1990. Na początku nazywali się The Cranberry Saw Us (co fonetycznie może oznaczać "sos żurawinowy"). Wokalistą był wtedy Niall Quinn, którego ekstrawaganckie upodobania objawiły się m.in. w tytułach piosenek, takich jak "My Grandma drowned in a fountain in Lourdes", "I was always all ways" oraz "Throw Me Down A Big Stairs". Kiedy opuścił zespół, przesłuchania wygrała i jego miejsce zajęła Dolores O'Riordan, wówczas przyjaciółka dziewczyny Nialla. Dolores szybko pokazała swoje umiejętności w pisaniu tekstów. Kiedy dostała od zespołu demo z muzyką do utworu nad którym pracował, następnego dnia wróciła z pełnym tekstem pios
...
Czytaj więcej »
|
SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build) – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny.
Zespół początkowo grał jako trio towarzyszące Czesławowi Niemenowi[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/czeslaw_niemen/2014-07-01-138] w latach 1971-1973, jednak silnym osobowościom artystycznym Józefa Skrzeka i Czesława Niemena nie udało się długo współpracować. Drogi artystów rozeszły się, ale pozostawali w przyjaźni do śmierci Niemena, próbując nawet pod koniec lat 90. powołać fundację wspierającą młodych artystów.
Pierwsza płyta, SBB, nagrana w 1974 rozeszła się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynk
...
Czytaj więcej »
|
The Cult – brytyjski zespół rockowy. Grupa powstała w 1983 roku jako Southern Death Cult. Nazwa wraz z kształtowaniem się składu i charakteru grupy stopniowo ulegała skróceniu – najpierw do Death Cult a następnie po prostu Cult. Muzyka tworzona przez The Cult to rock w wielu postaciach, od gotyckich ballad przez prosty mocno gitarowy rock po heavy metal.
http://www.youtube.com/watch?v=PMoNbeAm8tk
|
Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90.
Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka.
Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował się do "złotej dziesiątki", a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.
Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja[https://www.youtube.com/watch?v=GPvlbzmyeUA&list=PLJjaODg9W7YNWFj8iY79kF8ObylrVuzdA]. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności
...
Czytaj więcej »
|
Happysad- Zespół został założony w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem. Od 1995 roku pod nazwą HCKF (Hard Core'owe Kółko Filozoficzne), a od roku 1997 zespół został przemianowany na Happy Sad Generation. Nazwa happysad (pisana małą literą) uformowała się dopiero w 2002 roku, kiedy to wybrane zostało także logo grupy i nagrane zostało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie Wszystko jedno.
W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu "Wszystko jedno"[https://www.youtube.com/watch?v=WBMGyps4WRk]. Promujący tę płytę singlowy utwór "Zanim pójdę" utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie. W kwietniu 2007 magazyn Teraz Rock uznał album "Wszystko jedno" za jeden z 50 najważniejszych a
...
Czytaj więcej »
Wyświetleń:
484
|
Dodał:
Bies
|
Data:
07.01.2014
|
|
30 Seconds to Mars - Grupa zaczynała jako mały rodzinny projekt. W 2003 roku dołączył gitarzysta Tomo Miličević (poprzedni dwaj gitarzyści – Kevin Drake i Solon Bixler odeszli zanim zespół zaczął koncertować). W zespole grał również Matt Wachter, który w 2007 roku odszedł, aby więcej czasu spędzać z rodziną.
W wywiadzie dla Virgin Records, zespół wyznał, że nazwa „30 Seconds To Mars” jest zaczerpnięta z artykułu profesora Harvardu, który twierdzi, że postęp jest tak duży, że jeszcze za naszego życia podróż na inne planety zajmie nam tylko kilkadziesiąt sekund.
Pierwszy album zespołu nazwany „30 Seconds To Mars”, wyprodukowany przez Boba Ezrina został wydany w 2002 roku i sprzedał się w ilości ok. 200,000 egzemplarzy. Ich drugi album „A Beautiful Lie”[https://www.youtube.com/watch?v=rDoGRjCSrgc ] został wydany 30 sierpnia 2005 roku. Został on wypr
...
Czytaj więcej »
|
The Who- Grupa wywodzi się z zespołu The Detours, założonego przez Rogera Daltreya w 1961, grającego covery rhythm and bluesowe. W 1964 grupa, w uformowanym już składzie, zmieniła nazwę na High Numbers, wydając jeden singel. Ostatecznie muzycy zmienili nazwę na The Who, zaczęli grać własny repertuar i wyrabiać własny, specyficzny styl sceniczny. Według fanów był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, od razu stał się ulubionym zespołem brytyjskiej subkultury młodzieżowej lat 60. XX wieku – modsów.
Grupa miała w swoim repertuarze utwory psychodeliczne i hardrockowe. Występowała i nagrywała jako kwartet. Za lidera grupy uważany był zazwyczaj gitarzysta Pete Townshend – instrumentalista, którego unikalna technika "wiatraka" (uderzania akordów ręką obracającą się na podobieństwo wiatraka) wzbudzała uznanie publiczności. Był natomiast kompozytorem i wizjonerem rock
...
Czytaj więcej »
|
Zespół The Dillinger Escape Plan powstał w 1997 roku w Morris Plains w stanie New Jersey po rozwiązaniu tria rockowego Arcane. Wkrótce potem zespół nagrał demo The Dillinger Escape Plan, które ukazało się w formie minialbumu nakładem Now or Never Records tego samego roku. 22 października 1998 roku nakładem Relapse Records ukazał się drugi minialbum formacji pt. Under the Running Board. 20 maja 1999 roku ukazał się split The Dillinger Escape Plan wraz z grupą Nora. 28 września tego samego roku nakładem Hydra Head Records ukazał się debiutancki album zespołu pt. Calculating Infinity. Również w 1999 roku ukazał się split nagrań The Dillinger Escape Plan wraz z Drowningman. Pod koniec 2001 roku do zespołu dołączył wokalista Greg Puciato, który zastąpił Dimitria Minakakisa.
W marcu 2002 roku muzycy w nowym składzie odbyli europejską trasę koncertową poprzedzając występy System of a Down. 27 sierpnia tego samego roku nakładem Epitaph Rec
...
Czytaj więcej »
|
Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, chociaż ma też mieszkania w Warszawie i Pradze. Uważa się za Polkę. Od dziecka związana jest z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Pasjonuje się także sportem, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskid, gdzie specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe.
W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach. Później zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Zwyciężyła również w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę, znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów. Przy jego pomocy nagrała materiał demo, który następnie został przekazany czesk
...
Czytaj więcej »
|
Ewelina Lisowska (ur. 23 sierpnia 1991), znana również jako Evelynn – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.
Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, w klasie gitary klasycznej.
Od 2007 wokalistka post hardcore'owego zespołu Nurth, w którym występuje pod pseudonimem Evelynn. Obok melodyjnego śpiewu wykorzystuje także growl.
W 2011 roku wzięła udział w talent show telewizji TVN Mam talent!. Rok później dotarła do półfinału drugiej części polskiej adaptacji formatu X Factor, także emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVN. W efekcie Lisowska podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią muzyczną Universal Music Poland. Debiutancki minialbum piosenkarki pt. Ewelina Lisowska ukazał się 7 sierpnia 2012 roku. Wszystkie utwory z tej płyty zostały opublikowane przez wokalistkę w serwisie YouTube. Materiał promowany był piosenką „Nieodporny rozum
...
Czytaj więcej »
|
T.Love został założony w roku 1982 jako Teenage Love Alternative i pod tą nazwą funkcjonował do roku 1987. Tworzyli go Muniek Staszczyk (śpiew, początkowo także gitara basowa), Janusz Knorowski (gitara elektryczna), Dariusz Zając (instrumenty klawiszowe) i Jacek Wudecki (perkusja) – koledzy uczęszczający do IV LO w Częstochowie. W 1983 wystąpili na Malborskim fastiwalu "Malrock" i wygrali. Grupa szybko zdobyła sporą popularność, już w roku 1984 wystąpiła w charakterze gwiazdy na Festiwalu w Jarocinie. Szybko zdobyli sympatię punkowej publiczności. W tym czasie z zespołem współpracował także Wojciech Płocharski (m.in. autor przeboju "Klub wesołego szampana" Formacji Nieżywych Schabuff), który napisał dla grupy piosenki "Karuzela" i "O.K.". Działalność zespołu została przerwana w roku 1989 z powodu wyjazdu Staszczyka do pracy do Wielkiej Brytanii.
Staszczyk wrócił do Polski w roku 1990 i reaktywował zespół (ze star
...
Czytaj więcej »
|
O.N.A.- Zespół był kontynuacją mniej znanego projektu – Skawalker. Pod koniec 1994 roku do Skawalkera – w skład którego wchodzili wtedy Skawiński, Tkaczyk, Kraszewski i Horny – dołączyła jako wokalistka debiutująca w branży muzycznej osiemnastoletnia Chylińska. Zespół zmienił nazwę na O.N.A. i w maju 1995 wydał debiutancki album Modlishka, a miesiąc później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zagrał swój pierwszy koncert. Modlishka okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Zarówno pilotujący album bluesowy utwór Drzwi, jak i kolejne single Znalazłam i Koła czasu trafiły na listy przebojów i w maju 1996 zespół odebrał swoją pierwszą złotą płytę (za sprzedaż 100 tys. egzemplarzy).
We wrześniu 1996 roku ukazał się drugi album zespołu Bzzzzz, z którego pochodzą single Krzyczę – jestem, Kiedy powiem sobie dość i Nie chcę dawać tego co najlepsze. Płyta była
...
Czytaj więcej »
Kategoria:
hard rock
|
Wyświetleń:
457
|
Dodał:
Bies
|
Data:
07.01.2014
|
| |
|
|
|