Bank – polski zespół rockowy założony w 1980 w Środzie Śląskiej k. Wrocławia.
Pierwszy skład tworzyli muzycy wywodzący się z różnych formacji rockowych Wrocławia, Warszawy i Poznania:
- Piotr Iskrowicz (ur. 25.08.1958) – gitara
- Mirosław Gral (ur. 10.07.1958) – gitara
- Roman Iskrowicz (ur. 23.05.1954) – gitara basowa
- Mirosław Bielawski (ur. 04.02.1955) – wokal
- Marek Biliński – instrumenty klawiszowe
- Krzysztof Krzyśków – perkusja
Po dwóch tygodniach prób została zrealizowana pierwsza sesja nagraniowa w Polskim Radiu Wrocław. Pierwszym sukcesem zespołu było uplasowanie się na trzecim miejscu z nagraniem "Lustrzany świat" na ósmym ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia na piosenkę dla młodzieży.
Po podpisaniu umowy ze Szczecińską Agencją Artystyczną, zespół rozpoczął koncerty na terenie całej Polski, zdobywając sobie sympatie fanów rocka. Udział w dużych imprezach: "Rock Session", "Rockorama" czy "Dyskoteka Gigant" w katowickim Spodku zawiodły Bank do Opola, gdzie w 1981 r. zaprezentował się na koncercie "Rock Opole" festiwalowej publiczności.
Wkrótce potem Bank odbył pod skrzydłami Pagartu ogólnopolską trasę koncertową, która stała się dużym sukcesem komercyjnym, który zaowocował nagraniem w październiku 1981 roku dla wytwórni Polskich Nagrań Muza płyty długogrającej Jestem panem świata.
Płyta wydana została w rekordowym jak na polskie warunki nakładzie 960 tys. egzemplarzy. W tym samym czasie ukazały się dwa single zespołu.
Od roku 1982 na perkusji gra Przemysław Niemiec (ur. 8.11.1958), który błyskawiczne dopasował się do zespołu. Zaowocowało to natychmiastowym nagraniem nowego albumu Ciągle ktoś mówi coś w Szczecińskim Studio Polskiego Radia, wydanego na kasecie magnetofonowej przez firmę Polmark. Utwory z tej sesji – "Ciągle ktoś mówi coś" i "Mija czas i nic" długo zajmowały czołowe miejsca na Telewizyjnej Liście Przebojów.
Zespół będący formacją typowo koncertową rzadko prezentowany na radiowej antenie w tamtych latach grał bardzo dużo w Polsce zapełniając amfiteatry i duże sale koncertowe oraz parokrotnie brał udział w trasach koncertowych do Czechosłowacji i NRD W roku 1983 za płytę Jestem panem świata Bank został uhonorowany wyróżnieniem będącym potwierdzeniem jego popularności - Złotą Płytą Polskich Nagrań.
Wznowienie działalności nastąpiło w Berlinie w 1999 roku gdzie w studio "Black Woolf" - Bank nagrał nową płytę, zatytułowaną Gdzie mieszka czas. Zespół występuje w starym składzie, a partie klawiszowe zagrał Rainer Eissing. Album został wydany w roku 2000. Ballady z tej płyty – "Gdzie mieszka czas", "Dotknięcia" czy "Dziś Ty i ja" świadczą o dobrej formie zespołu.
W 2001 roku ukazał się na rynku kolejny album The Best of..., na którym znajdują się przeboje zespołu z lat 80. w nowych wersjach, takie jak "Powiedz mi coś o sobie", "Ciągle ktoś mówi coś" i "Jestem panem świata".
W następnych latach grupa występowała w Polsce, jak również w Berlinie, gdzie w kwietniu 2006 świętowali w klubie „Ernst” swoje 25-lecie.
W lutym 2007 roku firma Metal Mind wydała na płytach CD reedycję pierwszej (złotej) płyty Banku Jestem panem świata i kasety magnetofonowej Ciągle ktoś mówi coś.
26 lutego 2007 roku na miejskim stadionie w Środzie Śląskiej k. Wrocławia odbył się oficjalny koncert 25-lecia zespołu.
11 kwietnia 2008 zespół BANK był gościem w Wideotece Dorosłego Człowieka, niespodzianką programu było przybycie Marka Bilińskiego. Po programie muzycy podjęli decyzję o wspólnym graniu.
17 kwietnia 2008 BANK uświetnił swoim 45 min. wirtualnym koncertem otwarcie Second Wrocław.
2 lutego 2009 nowa płyta zespołu Złoty pył ukazała się w sprzedaży.
27 marca 2012 firma Mobile Wings wydała pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie płytę na ipada "Bank Ballads" z utworami zespołu.
21 września 2013 zespół w nowym składzie, z Markiem Mosiejem na gitarze, zagrał na 2 edycji koncertu charytatywnego GRAMY DLA... (fundacja Anny Dymnej) w UFA Fabrik w Berlinie.
|