Miłość – polska grupa wykonująca muzykę jazzową i yassową.
Miłość powstała w kwietniu 1988 w Trójmieście na bazie nowofalowej formacji Sni Sredstvom Za Uklanianie. Od początku jej liderem był kontrabasista Tymon Tymański[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/tymon_tymanski/2014-07-01-118], jednak przez kilka następnych lat skład i muzyka grupy ewoluowały. Na początku Tymański współpracował w niej z Mikołajem Trzaską i Mazzollem, a muzyka proponowana przez zespół nawiązywała zarówno do free jazzu jak i muzyki awangardowej. Wraz z dołączeniem do grupy Leszka Możdżera i odejściem Mazzolla w 1991 muzyka Miłości zbliżyła się do bardziej tradycyjnego jazzu, aczkolwiek nadal pełna była eksperymentów i niebanalnych rozwiązań harmonicznych i aranżacyjnych.
Pierwszy sukces Miłość odniosła na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1992. W tym samym roku grupa nagrała (w składzie Tymon, Trzaska, Możdżer, Olter) pierwszy album, zatytułowany po prostu Miłość. Do Miłości dołączył Maciej Sikała, grupa zagrała koncert na Jazz Jamboree '93 i zajęła wysokie miejsca w plebiscytach Jazz Forum.
W 1994 muzycy Miłości podjęli współpracę z amerykańskim trębaczem awangardowym Lesterem Bowie. Jej owocem była seria wspólnych koncertów oraz dwie płyty – koncertowa Not Two oraz Talkin' About Life and Death. W 1995 grupa nagrała płytę Asthmatic, tytułem nawiązującą do legendy Krzysztofa Komedy, którego album Astigmatic uchodzi za jeden z najważniejszych w historii polskiego jazzu.
Równolegle z działalnością w macierzystej grupie członkowie Miłości współpracowali z innymi artystami. Wokół Tymańskiego i Trzaski rozwijała się trójmiejska scena yassowa, Możdżer nagrywał płyty z kompozycjami Chopina. Miłość w klasycznym składzie zakończyła działalność w końcu lat 90., jednak po dokooptowaniu nowych muzyków grupa nadal grała koncerty. Tymon Tymański zrezygnował z gry na kontrabasie i występował z Miłością grając na gitarze elektrycznej. Funkcję basisty przejął Tomasz Hesse, na perkusji grał Jacek Olter, na saksofonie Mikołaj Trzaska. W 2000 roku Trzaskę zastąpił Mazzoll na klarnecie. Czterech muzyków Miłości (Tymański, Trzaska, Mazzoll i Olter) koncertowało również jako NRD. Zespół ostatecznie rozwiązał się w 2002 roku po samobójczej śmierci Oltera. Swoistą kontynuacją grupy jest nowy projekt Tymona – Tymański Yass Ensemble.
9 sierpnia 2009 w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odbył się koncert reaktywowanej specjalnie na ten występ grupy Miłość. Z pierwotnego składu zabrakło oprócz zmarłego tragicznie Jacka Oltera również saksofonistów: Macieja Sikały i Mikołaja Trzaski. Miejsca brakujących muzyków wypełnili członkowie Tymański Yass Ensemble i Miłość zagrała w składzie: Tymon Tymański – kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Antoni "Ziut" Gralak – trąbka, Alek Korecki i Irek Wojtczak – saksofony, Kuba Staruszkiewicz – perkusja.
W 2011 roku Tymański wspomniał na swoim blogu o rozpoczęciu przez Filipa Dzierżawskiego prac nad filmem dokumentalnym o Miłości. W kwietniu 2013 roku na YouTube pojawił się oficjalny zwiastun zapowiadający film. Premiera kinowa filmu miała miejsce 9 sierpnia 2013.
...
Tymański Yass Ensemble – polski zespół jazzowy, powstały w grudniu 2003. Jest on swoistą kontynuacją prowadzonej przez Tymona Tymańskiego formacji jazzowej Miłość.
Repertuar grupy (tak jak i jej nazwa) nawiązuje do twórczości grup yassowych, czyli jest mieszanką jazzu, rocka alternatywnego i muzyki etnicznej.
Zespół zadebiutował w 2004 roku albumem Jitte (nazwa pochodzi od formy w karate shotokan i oznacza "dziesięć rąk"), wydanym przez Tone Industria. Biodro Records - wytwórnia płytowa Tymona Tymańskiego - w 2008 roku wydała kolejną płytę zespołu, o tytule Free Tibet.
...
Kury – polski zespół muzyczny, zaliczany do yassu, założony w czerwcu 1992 przez Ryszarda "Tymona" Tymańskiego.
Pierwsza płyta zespołu została wydana w 1995 roku. Pytany o genezę nazwy Tymański wyjaśniał: "Szukaliśmy nazwy dosyć bohaterskiej, heroicznej, która określiłaby obszar naszych heroicznych eksploracji dźwiękowych. Myślałem o czymś bardzo pompatycznym, nazwie, która będzie mocna. I moja była żona wyszła z nazwą Kury. To nas osłabiło na wieki i jakoś zostało. Kury jak wiadomo to istoty płoche i głupawe. Uważam, że to bardzo pozytywna nazwa".
W 1998 Kury nagrały płytę P.O.L.O.V.I.R.U.S. (nagrodzoną m.in. Fryderykiem), uważaną przez krytyków muzycznych za jedną z najważniejszych polskich płyt lat 90.. Po samobójczej śmierci Oltera w styczniu 2001 Kury przez krótki czas kontynuowały działalność (z Jackiem Stromskim, Rory Walshem i Kubą Staruszkiewiczem jako perkusistami). Od 2002 aktywność Kur uległa zawieszeniu, w grudniu 2003 odbyła się pożegnalna trasa zespołu. Niektóre utwory Kur znalazły się w repertuarze nowego zespołu Tymona, Tymon & Transistors.
W 2011 roku Kury reaktywowały się, by wystąpić 6 sierpnia na Off Festivalu, zaś jesienią pojechać w krótką trasę koncertową. Od tego zespół sporadycznie występuje (m.in. Męskie Granie 2012, podczas której zespół zagrał jeden koncert w Gdańsku).
...
Tymon & The Transistors – polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego podczas muzycznych warsztatów w ramach Przystanku Olecko. Grupa wykonuje muzykę rock'n'rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce – od brzmień lat 60. i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań Tymańskiego, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Grupa ma na koncie cztery płyty i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncertów.
W 2003 zespół nagrał soundtrack do filmu Wojciecha Smarzowskiego Wesele. Sesje nagraniowe trwały ponad rok i odbywały się w studiu nieistniejącej już firmy wydawniczej Biodro Records przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku. W sesji oprócz zespołu uczestniczyli goście specjalni: m.in. Jacek Lachowicz, Kornel Popławski, Jacek Majewski, Robert Brylewski i Lech Janerka. Za kompozycje do Wesela Tymański został wyróżniony nagrodą Akademii Filmowej Orzeł 2003 oraz Złotą Kaczką czasopisma „Film”.
Drugi album Tymona & The Transistors, poważniejszy w klimacie Don't Panic! We're From Poland, ukazał się w 2007 roku. Rok później zespół wrócił do studia, by zarejestrować demo soundtracku do alternatywnego musicalu Polskie Gówno w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Pierwsze zdjęcia do filmu powstały we wrześniu 2008, ale wskutek braku funduszy projekt został zawieszony w czerwcu roku 2009. W styczniu 2012 ekipa twórców filmu wznowiła prace nad musicalem. Planowany termin premiery filmu i płyty to jesień 2014 roku.
W roku 2009 zespół zaczął pracować nad nowym albumem, zatytułowanym Bigos Heart. Część nagranych utworów pochodzi z dawnych sesji zespołów Trupy oraz Czan. W nagraniu płyty wzięli udział m.in. Leszek Możdżer i Grzegorz Halama. W kwietniu 2010 roku wydawnictwo Bigos Heart otrzymało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna. W 2013 zespół wydał koncertową płytę pt. "Skaczemy jak pacynki - live", nagraną we wrześniu 2012 roku w studiu Radia Gdańsk w związku z dziesięcioleciem grupy.
...
Trupy – polski yassowy zespół muzyczny powstały w styczniu 1995 roku w Sopocie. W kwietniu 1995 roku po zaledwie pięciu próbach w gdańskim Żaku i oliwskim Tropsie kwintet Tymański-Trzaska-Hesse-Handschke-Olter wszedł do studia zarejestrować materiał na swój debiutancki album Songs for Genpo. Po roku od powstania zespołu ze składu odeszła Marta Handchke, na jej miejsce wszedł przyjaciel Tymańskiego, Tomasz Gwinciński (Maestro Trytony, TOTART, Miłość). Z Trupów odszedł wkrótce także Trzaska i Olter, którego zastąpił Przemysław Momot (Biafra, Kobiety). Podczas pracy nad drugą płytą zespół postanowił przemianować się na Czan i już pod tą nazwą nagrał album Samsara.
Trupy były jednym z czołowych przedstawicieli trójmiejskiej sceny yassowej. Zespół wykonywał utwory o psychodeliczno-jazzowym charakterze, nawiązując do stylu zespołów muzycznych z lat 60., takich jak The Beatles[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/the_beatles/2014-07-01-63], The Mothers Of Invention, Grateful Dead, Soft Machine, The Hampton Grease Band.
...
Czan – zespół yassowy założony przez Tymona Tymańskiego, powstały wskutek zmian personalnych w poprzedzającym go projekcie Trupy.
Zespół nagrał jedną płytę, Samsara, wydaną w 1998 roku przez Biodro Records. Następnie w zmienionym składzie (Tomasza Hesse zastąpił Grzegorz Nawrocki) odbył trasę koncertową i został rozwiązany na początku 2000 roku
Nazwa grupy nawiązuje do chińskiego buddyzmu chan (znanego na Zachodzie pod japońską nazwą zen).
|