Statystyki |
Ogółem online: 1 Gości: 1 Użytkowników: 0 |
|
Główna » 2014 » Lipiec » 02
Yes – brytyjska grupa rockowa będąca przedstawicielem progresywnego rocka, lecz najczęściej ich muzykę określa się jako rock symfoniczny. Yes wypracowała bardzo charakterystyczne, głębokie brzmienie, oparte na skomplikowanych harmoniach, złożonych rytmach oraz wirtuozerii warsztatowej. Jej członkowie wykorzystują instrumenty akustyczne, elektryczne i elektroniczne. Grupa została założona w 1968 i jest aktywna do dziś.
Progresywny zespół rockowy Yes został założony w 1968 r. przez Jona Andersona (śpiew, gitara akustyczna, mandolina, harfa, instrumenty perkusyjne) i Chrisa Squire'a (gitara basowa). Dołączyli do nich Tony Kaye (instrumenty klawiszowe), Peter Banks (gitara) i Bill Bruford (perkusja). Pierwszymi poważnymi występami nowo powstałej grupy było otwarcie koncertu progresywnej grupy The Nice i, później, otwarcie pożegnalnego koncertu legendarnej grupy bluesrockowej Cream[http://me
...
Czytaj więcej »
|
Iron Butterfly – zespół rockowy założony w 1966 roku w San Diego w Kalifornii przez Doug Ingle'a i Ronalda Bushy'ego. Zespół grał w stylu acid rock, rock psychodeliczny i hard rock.
W pierwszym składzie zaspołu, który rozpadł się po nagraniu debiutanckiego albumu Heavy w marcu 1968, grali również: Darryl DeLoach, Danny Weis i Jerry Penrod. Ich miejsce zajęli Erik Brann i Lee Dorman. W czerwcu 1968 Iron Butterfly już w nowym składzie nagrał swoją najlepszą płytę In-A-Gadda-Da-Vida (sprzedana w czterech milionach egzemplarzy), na której znalazł się ich najsłynniejszy 17-minutowy tytułowy utwór -In-A-Gadda-Da-Vida (tytuł powstał przez uproszczony zapis angielskiej frazy In the Garden of Eden – "W rajskim ogrodzie"). Po tym sukcesie zespół wystąpił na Newport Pop Festival i Miami Pop Festival. W lutym 1969 zespół wydał kolejną płytę – Ball, która dotarła do 4 miejs
...
Czytaj więcej »
|
The Dave Clark Five (DC5) – pochodząca z Londynu, grupa rockowa, popularna w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Główny rywal The Beatles[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/the_beatles/2014-07-01-63] w czasie pamiętnej brytyjskiej inwazji na USA.
Korzenie grupy sięgają 1957 roku, lecz jej ostateczny skład ustalił się dopiero w 1961 roku. Założycielem zespołu był Dave Clark - kaskader i perkusista. Był nie tylko liderem grupy i jej perkusistą, lecz komponował również muzykę, pisał teksty, był menedżerem zespołu i producentem jego nagrań. Obok niego w skład piątki weszli: Mike Smith (główny wokal, instrumenty klawiszowe), Rick Huxley (gitara basowa), Dennis Payton (saksofon) i Lenny Davidson (gitara prowadząca).
Zespół stworzył własne brzmienie zwane Tottenham Sound. Składały się nań: dynamiczne bębnienie Clarka, zachrypnięty wokal Smitha i jego pulsacyjna gra na klawiszach,
...
Czytaj więcej »
|
Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) to brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.
Członek wielu zespołów rockowych i jeden z najbardziej znanych symboli muzyki rockowej. W 2003 pojawił się na 4. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”, zaś w 2011 na miejscu 2.
W 2000 został wprowadzony jako artysta solowy do Rock and Roll Hall of Fame.
Eric Clapton urodził się w Ripley, w hrabstwie Surrey, w Anglii, jako nieślubne dziecko 16-letniej Patricii Molly Clapton i Edwarda Waltera Fryera, 25-letniego kanadyjskiego żołnierza. Fryer jeszcze przed narodzinami syna wyruszył na wojnę, a później wrócił do Kanady. Erica wychowywała babka ze swoim drugim mężem. Chłopiec wierzył, że są oni jego rodzicami, a jego matka – starszą siostrą. Dziadkowie nosili nazwisko Clapp, co było przyczyną pojawiających się sugestii, jakoby
...
Czytaj więcej »
|
Bill Haley (ur. 6 lipca 1925, zmarł 9 lutego 1981) - amerykański muzyk i wokalista, jeden z pionierów rock and rolla. Bill Haley wywodził się z kręgów muzyki country. Jego styl był miksem country, dixieland i tradycyjnego rhythm and bluesa. Największym przebojem Billa Haleya była piosenka Rock Around the Clock.
W 1987 Bill Haley został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
|
Scott Stapp, właściwie Anthony Scott Flippen (ur. 8 sierpnia 1973 w Orlando na Florydzie) – amerykański wokalista. Założyciel i członek grupy Creed w latach 1995-2003 i po reaktywacji od 2009. Od czasu zawieszenia działalności zespołu rozpoczął karierę jako solista.
W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 68. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.
Ma pochodzenie Cherokee. Przyszedł na świat w rodzinie protestanckiej jako jedyny syn i jedno z trojga dzieci dentysty Stevena Stappa, zielonoświątkowego ministra. Jego biologiczna matka odeszła od rodziny w 1978 roku, został zaadaptowany przez Lyndę Stapp. Ma dwie siostry – Amandę i Amie. Był chorowitym dzieckiem, cierpiał na alergię. Uczęszczał do Lake Highland Prep i Valencia College w Orlando na Florydzie. Przygodę z muzyką zaczął, śpiewając w chórku. Duży wpływ wywarły na niego takie zespoły jak The Doors[
...
Czytaj więcej »
|
Józef Skrzek (ur. 2 lipca 1948 w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach) – polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, starszy brat Jana Skrzeka.
Od najmłodszych lat pobierał lekcje gry na fortepianie. W 1967 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu (drugi instrument – skrzypce).
W 1969 rozpoczął swoją karierę od tria Mariolaine & Swinging Soul Corporation, które towarzyszyło wokalistce z Indonezji Mariolaine. W tym samym czasie współpracował już z grupą Breakout[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/breakout/2014-07-01-137] oraz z mało znanymi grupami górnośląskimi Ślężanie i Ametysty.
Na początku 1970 został oficjalnie stałym członkiem zespołu Breakout, który wspomagał grając na pianinie, gitarze basowej oraz śpiewając. Wraz z zespołem nagrał płytę 70a. Po kłótni z Józefem Hajdaszem, podczas meczu piłkarskiego, opuścił
...
Czytaj więcej »
|
The Blues Brothers – amerykański zespół muzyczny.
Został założony w 1977 r. przez dwóch artystów komediowych Johna Belushi i Dana Aykroyda. Wcześniej związani z kabaretowym zespołem National Lampoon i programem telewizyjnym Saturday Night Live, utworzyli rewię w stylu soul, wzorowaną na podobnych w latach 60. Soliści wcielili się w estradowe postaci Jolieta "Jake" Bluesa (Belushi) i Elwooda Bluesa (Aykroyd) i w towarzystwie znakomitych muzyków ruszyli na koncerty. W grupie grali m.in. gitarzysta Steve Cropper, basista Donald "Duck" Dunn, pianista Paul Shaffer oraz saksofonista Tom Scott. Nagrany w 1978 roku album Briefcase Full of Blues znalazł się na pierwszym miejscu bestsellerów płytowych i wywołał modę na muzykę rhythmandbluesową.
Sukces płyty zainspirował producentów z Hollywood do nakręcenia (w roku 1980) filmu The Blues Brothers, zgrabnej komedii muzycznej, z efektownymi scenami pościgów ora
...
Czytaj więcej »
|
Ray Charles, właśc. Ray Charles Robinson (ur. 23 września 1930 w Albany, zm. 10 czerwca 2004 w Beverly Hills) – amerykański wokalista, muzyk i pianista, uważany za artystę, który ukształtował rhythm and bluesa. Charles wprowadził pełne uczuć brzmienie do muzyki country oraz popularnej, a o jego interpretacji „America the Beautiful”[https://www.youtube.com/watch?v=TRUjr8EVgBg] Ed Bradley z programu 60 Minutes powiedział: „to ostateczna wersja, amerykański hymn – klasyk, taki, jakim jest mężczyzna, który go wykonał”. Jimi Hendrix[http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/jimi_hendrix/2014-07-01-66] tworzył pod wpływem jego twórczości.
Frank Sinatra określił Charlesa mianem „jedynego prawdziwego geniusza w tym biznesie”. W 2004 roku magazyn muzyczny Rolling Stone umieścił muzyk
...
Czytaj więcej »
|
Paul Anka (ur. 30 lipca 1941 w Ottawie) – kanadyjski wokalista popowy i autor piosenek.
Jest synem właścicieli restauracji, z pochodzenia Libańczyków. Już jako dziecko śpiewał m.in. w chórze kościoła St Elijah Syriac Orthodox Church w rodzinnej dzielnicy. Od samego początku wiedział, że chce być piosenkarzem. Legenda głosi, że chodził na każdy koncert jaki odbywał się w Ottawie. Chłonął muzykę, podpatrywał zachowanie piosenkarzy, uczył się jak kontrolować publiczność. W szkole Fisher Park High School występował w trio Bobbysoxers, które sam założył. Miał wówczas 13 lat. Występowali w barach, zarabiając 15 dolarów za występ. Będąc na wakacjach w Hollywood w 1956, nagrał swoją pierwszą piosenkę – Blau Wile Deveest Fontaine[https://www.youtube.com/watch?v=L8ysjQXiACc] dla wytwórni RPM. Singel całkiem nieźle radził sobie w niektórych częściach Kanady, jednak
...
Czytaj więcej »
|
Carlos Augusto Alves Santana (ur. 20 lipca 1947 w Autlán de Navarro, Meksyk) – muzyk, gitarzysta rockowy i jazzowy, długoletni lider i jedyny stały członek grupy rocka latynoskiego Santana. Znany również z solowej kariery.
Ojciec Carlosa był zawodowym skrzypkiem i jego nauczycielem gry na tym instrumencie. Już jako dziecko Carlos grał na skrzypcach w grupie ojca. Gdy jednak pierwszy raz usłyszał bluesa i rock and rolla, zamienił instrument na gitarę.
Na początku lat sześćdziesiątych rodzina Santanów wyemigrowała do Kalifornii, gdzie Carlos włączył się w rozwijającą się scenę muzyki rockowej. W 1966 założył swoją pierwszą grupę Santana Blues Band, której nazwę wkrótce skrócono do Santana. Popularność grupa zyskała po występie na festiwalu w Woodstock. Carlos oraz jego grupa zostali zaliczeni do inicjatorów i przedstawicieli stylu rock latynoski.
Począwszy od roku 1972, Carlos rozpoczął także karierę solową, włączając się w nurt
...
Czytaj więcej »
|
Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Cash obok tradycyjnej muzyki country, ballady kowbojskiej i stylu country pop wykonywał także muzykę zbliżoną do gospel, spirituals, rockabilly, rock chrześcijański, southern blues i rock and roll.
Zwany także Man in Black – Człowiek w czerni, ze względu na kolor ubrań jakie nosił – będący znakiem sprzeciwu wobec społecznych dyskryminacji i nierówności. Jego radykalna postawa powodowana była głębokim nawróceniem, jakie przeżył u boku swej drugiej żony, June Carter, po latach zmagań ze skutkami zdarzeń z dzieciństwa i zażywania amfetaminy i barbituranów.
John Cash śpiewający barytonem, przy akompaniamencie gitary lub małego zespołu instrumentalnego nagrał setki ballad i piosenek, które na trwałe weszły do kanonu gatu
...
Czytaj więcej »
|
Buddy Holly, właśc. Charles Hardin Holley (ur. 7 września 1936 w Lubbock, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake) – amerykański piosenkarz rockandrollowy, gitarzysta, kompozytor. Był jednym z muzycznych wzorców dla Jimiego Hendriksa [http://metal-nibyl.ucoz.pl/blog/jimi_hendrix/2014-07-01-66].
Chociaż Buddy Holly pozostał czynnym muzykiem jedynie 18 miesięcy, wywarł trwały wpływ na muzykę rockową i stał się jej jedną z największych legend. Buddy Holly był niezwykle płodnym artystą, w okresie swej krótkiej działalności nagrał wystarczająco dużo muzyki by wypełnić wiele albumów. Wielkość artysty nie polegała jednak na produktywności, lecz na wizjonerstwie. Holly był jednym z pierwszych, którzy dostrzegli artystyczny potencjał tkwiący w rock and rollu. Był pierwszym wielkim rockowym eksperymentatorem. Jako pierwszy zaczął stosować dwuścieżkowy magnetofon i miksowanie ponagraniowe. Eksperymen
...
Czytaj więcej »
|
The Animals – brytyjski zespół rockowy, jeden z najważniejszych zespołów lat 60.
Grupa powstała w 1963, po przystąpieniu wokalisty Erica Burdona do The Alan Price Combo. Zespół grał przede wszystkim rhythm and blues, później także psychodelicznego rocka. Już we wczesnych dokonaniach grupy daje się zauważyć psychodeliczne cechy – długie i powtarzane gitarowe riffy oraz wibrujące pasaże organowe. Grupa cierpiała na typowy dla rockowego świata syndrom konfliktu indywidualności. Wokalista Eric Burdon, organista Alan Price czy gitarzysta Hilton Valentine często reprezentowali różne idee muzyczne. Sytuacja taka prowadziła do ciągłego napięcia w grupie, a w konsekwencji do zmian personalnych (w 1965 odszedł Price) i ostatecznego rozpadu grupy.
Zespół próbował reanimować Burdon tworząc w 1967 zespół Eric Burdon and the New Animals, który przetrwał prawie dwa lata, odnosząc większy sukces na zachodnim wybrzeżu USA i definitywnie rozpadają
...
Czytaj więcej »
|
Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".
Chuck Berry, zanim został odkryty przez znanego producenta Leonarda Chessa, właściciela Chess Records, był mało znanym muzykiem, tworzącym czarną muzykę wywodzącą się z bluesa, a graną w lokalnych klubach w St. Louis. Pierwsza piosenka nagrana dla Chess w 1955, "Maybellene", stała się z miejsca wielkim przebojem, czyniąc Chucka najpopularniejszym śpiewakiem rockandrollowym. Chuck Berry był wielkim rewolucjonistą w ramach swego gatunku, definiując jego brzmienie na całe lata naprzód. Za jego sprawą typowym stał się agresywny rytm, dominująca rola elektry
...
Czytaj więcej »
|
McKinley Morganfield znany jako Muddy Waters (ur. 4 kwietnia 1913 w Issaquena County w Mississippi, zm. 30 kwietnia 1983 w Westmont w Illinois) – amerykański bluesman, przedstawiciel bluesa chicagowskiego i bluesa Delty.
Jeden z pionierów elektrycznego bluesa. Obok B.B. Kinga był "ojcem chrzestnym" blues rocka inaczej zwanego "białym bluesem".
Pierwszego nagrania Muddy Waters dokonał w 1941, jeszcze na plantacji w tzw. Delcie Mississippi, dla Alana Lomaksa rejestrującego nagrania dla Biblioteki Kongresu. Później Waters przeniósł się do Chicago. Zmienił gitarę akustyczną na elektryczną, a do zespołu dodał sekcję rytmiczną oraz harmonijkę ustną. Jego zespół grywał w zachodnich dzielnicach Chicago, aby następnie dołączyć do wytwórni płytowej Chess Records, która wylansowała później wiele gwiazd bluesa.
Wpływ twórczości Muddy Watersa był olbrzymi i to na tak różnorodne gatunki jak blues
...
Czytaj więcej »
|
Trixie Smith (ur. 1895 w Atlancie, zm. 21 października 1943 w Nowym Jorku) – afroamerykańska piosenkarka bluesowa oraz aktorka.
Urodziła się w rodzinie należącej do klasy średniej. Uczęszczała do Selma University w Alabamie, zaś około roku 1915 wyjechała do Nowego Jorku. Tam występowała w minstrelsach oraz murzyńskich wodewilach zanim nagrała swoje pierwsze kompozycje dla wytwórni Black Swan.
Wśród nich był utwór My Man Rocks Me (With One Steady Roll)[https://www.youtube.com/watch?v=PvzmBA91P3c] (1922), napisany przez J. Berniego Barboura, który jest uważany za pierwsze nagranie, w którym pojawiło się wyrażenie "rock and roll". W 1922 roku Trixie Smith zajęła pierwsze miejsce i wygrała srebrny puchar w konkursie bluesowym w nowojorskim Inter-Manhattan Casino, sponsorowanym przez tancerkę Irene Castle,
...
Czytaj więcej »
|
Yugopolis - polska supergrupa o niejednostajnym składzie wykonująca muzykę z pogranicza folku i szeroko pojętego rocka. Powstała w 2000 roku pod nazwą Yugoton na podstawie pomysłu dziennikarza muzycznego Grzegorza Brzozowicza. Skład zespołu utworzyli m.in. Katarzyna Nosowska, Paweł Kukiz, Kazik Staszewski, Ryszard "Tymon" Tymański oraz Olaf Deriglasoff. Debiutancki album formacji pod tą samą nazwą ukazał się w 2001 roku. Płyta cieszyła się znaczną popularnością w kraju. Wydawnictwo dotarło do 1. miejsca zestawienia OLiS. Z kolei pochodzące z albumu piosenki "Rzadko widuję cię z dziewczętami", "Malcziki" i "O nic nie pytaj (bo nie pytam ja)" były notowane na licznych listach przebojów, w tym na Liście Przebojów Programu Trzeciego i Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia. Jedyny koncert zespołu odbył się we wrześniu 2001 roku po czym projekt został zarzucony. Nawiązaniem do albumu Yugoton
...
Czytaj więcej »
| |
|
|
|